SiteGround vs Bluehost (maj 2020) – “Fituesi është …”

Vizita e-siteground Vizita e-Bluehost-website


SiteGround dhe Bluehost janë të dy në Listën e Rekomandimeve të WordPress.org për hostimin e WordPress — dhe me një arsye të mirë. Të dy këta hostë jo vetëm që kanë provuar veten e tyre si hostë të një cilësie në të kaluarën, por ato gjithashtu vazhdojnë të inovojnë dhe përmirësojnë planet e tyre të mbajtjes së faqeve në internet për të përfshirë veçori premium për klientët e tyre.

Përveç sigurimit të tipareve që gjenden zakonisht në planet e menaxhuara të mbajtjes së faqes në internet, SiteGround vazhdon të përtërij me sistemet e tyre të pronarit kur bëhet fjalë për veçori të tilla si efikasiteti i përbashkët i pritjes dhe kopjimi i të dhënave dhe rivendosja. Ndërkohë, Bluehost ka rindërtuar përfundimisht platformën e tyre të pritjes për përdoruesit e WordPress. Tani ato përfshijnë para-instalimin e WordPress, një panel të personalizuar të WordPress, automatikë të temave dhe shtojcave të plugin-ve, madje ato madje kanë një version beta të skenimit të faqes në internet.

SiteGround dhe Bluehost kanë shumë ngjashmëri brenda ofertave të tyre të mbajtjes në internet. Planet e sitit të SiteGround dhe Bluehost janë gjithashtu shumë të përballueshme. Dhe faqet që unë i kam pritur në të dy kompanitë kanë funksionuar mirë. Kjo krahasim është shumë më afër sesa në të kaluarën. Pra, le të bëjmë një vështrim më të detajuar se si përputhen SiteGround dhe Bluehost.

SiteGround vs Bluehost: Dallimet

Avantazhet e SiteGround mbi Bluehost:

 • Përfshinë Karakteristikat e Menaxhimit të Menaxhuar
 • Ndihmë Superiore e Konsumatorëve
 • Teknologji superCacher për shpejtësinë më të shpejtë
 • Përfshin Starter WordPress për krijimin më të lehtë të faqeve
 • Rezervime të automatizuara ditore

Avantazhet e Bluehost mbi SiteGround:

 • Paneli i personalizuar i WordPress-it
 • Ndërfaqja e personalizuar cPanel
 • Krijimi i Uebfaqeve të Udhëzuara me WordPress

Detajet e SiteGround vs Bluehost

Fitues

CategorySiteGroundSiteGroundBluehostBluehostComments
Qendrat e të dhënavefituesSiteGround ka 5 qendra të të dhënave në 3 kontinente të ndryshme.
Pajisjet e serveritfituesTeknologjia e serverëve NGINX me disqet e ngurta të shtetit (SSD)
rrjetfituesRrjet i disponueshëm i lartë me sisteme elektrike të tepërta
Regjistrim / Provizion i llogarisëfituesPara-instalimi i WordPress plus konfigurimit të drejtuar.
Paneli i kontrollitfituesBluehost ofron cPanel të tyre të personalizuar.
Shpejtësia dhe performancafitues99,99% Uptime
sigurifituesMe SiteGround ju merrni Monitorimin Pro Active Server, Anti Bot AI dhe Le të Encrypt SSL.
Rikthim i të dhënavefituesSiteGround siguron një kopje rezervë automatike ditore dhe 30 kopje të disponueshme për rivendosje
Mjetet e zhvilluesitfituesSiteGround aktualisht po mbështet PHP 7.3
WordPressfituesSiteGround ofron karakteristika të menaxhimit të hosteve, duke përfshirë azhurnime automatike, rezervim të të dhënave dhe SuperCacher për shpejtësi të shtuar.
Aplikimet në UebfaqefituesfituesTie. Të dy ofrojnë 400+ aplikime përmes cPanel.
Koha e reagimit për mbështetjen e klientitfitues
Rezoluta e çështjes së mbështetjes së klientitfitues
Garancia e kthimit të paravefituesfituesTie. Të dy ofrojnë një garanci të kthimit të parave prej 30 ditësh.
Çmimi / Valuefitues3,95 $ – 14,95 $ hënë.

SiteGround vs Bluehost: Shpejtësia e internetit dhe Performanca

Të dy këta hostë të internetit ofrojnë shpejtësi mbresëlënëse të faqes në internet dhe kohën e ngarkimit të faqeve. Si një klient i të dyve SiteGround dhe Bluehost, rezultatet e mia personale kanë qenë shumë të kënaqshme. Sidoqoftë, në kokën tonë me kokë përputhen SiteGround ende tejkalon Bluehost. SiteGround vazhdimisht ka postuar shpejtësi të shpejtë në faqen e internetit në testimin tonë.

siteground-vs-Bluehost-speed-test

Përveç platformës së tyre të përmirësuar të pritjes, teknologjia SuperCacher e SiteGround mund të rrisë shpejtësinë e faqes suaj të internetit.

SiteGround vs Bluehost: WordPress

SiteGround dhe Bluehost janë padyshim dy zgjidhjet kryesore për hostimin e WordPress. Ndërsa secila prej këtyre hosteve të uebit mund të përdoret për të pritur me sukses faqet e WordPress, rekomandimi im do të varet nga niveli juaj i përvojës. Bluehost është zgjidhja më e mirë për fillestarët. Jo vetëm që ata instalojnë para-instalimin e WordPress, por ju udhëzoheni me sende të tilla si zgjedhjen e temës suaj dhe krijimin e faqes tuaj të internetit. Pulti i personalizuar i Bluehost gjithashtu e bën më të lehtë procesin e ndërtimit të faqes tuaj.

Për pronarët e faqeve më me përvojë të WordPress, unë patjetër do të rekomandoja SiteGround. Me SiteGround, ju merrni të njëjtat karakteristika premium si me Bluehost përveç një sistemi rezervë më të gjithanshëm dhe rivendosjen, plus performancën e shtuar me teknologjinë e tyre SuperCacher.

Krahasimi i Karakteristikave të WordPress
Përfshirë me Planin e Pritjes

SiteGroundBluehost
PreinstallationTipar i përfshirë
Azhurnime automatikeTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Rikthim automatik i të dhënaveTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Në kërkesë rezervë dhe rivendosjeTipar i përfshirë
Skenimi i faqes në internetTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Caching e optimizuarTipar i përfshirë
Siguria e WordPressTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Mund të menaxhohet WordPress?Tipar i përfshirëTipar i përfshirë

SiteGround vs Bluehost: Ndihma për klientët

Këtu është një zonë tjetër ku të dy shkëlqen SiteGround dhe Bluehost. SiteGround gjithmonë ka përqendruar shumë vëmendjen në trajnimet për mbështetjen e klientëve. Dhe unë mund t’ju them nga përvoja personale se agjentët mbështetës atje janë të nivelit të lartë. Kohët e përgjigjes janë shumë të shpejta, dhe gjithmonë kam marrë ndihmë të sjellshme, të dobishme nga ekipi i SiteGround.

Nga ana tjetër, Bluehost jo gjithmonë ka pasur rekordin më të mirë për përgjegjshmërinë e mbështetjes së klientit. Sidoqoftë, unë jam i kënaqur të raportoj që Bluehost ka përmirësuar mbështetjen e tyre në mënyrë të jashtëzakonshme. Tani mund të lidheni me një person mbështetës për rreth 4 sekonda. Dhe, agjentët mbështetës ofrojnë tani ndihmë të dobishme dhe zgjidhje të shpejtë të çështjeve.

Edhe pse është një telefonatë shumë e ngushtë këtu, për mendimin tim SiteGround është ende fituesi.

SiteGround
SiteGround

Biznesi i Filluar: 2004
Vlerësimi i BBB: B
Vendndodhja e qendrës së të dhënave: Chicago IL, N Amsterdam NL, Singapor SG, London UK

Çmimi: 3,95 $ mo. – 14,95 $ mo.
Bandwidth i pakufizuar: po
Magazinimi i Pafund: Jo (10 GB – 30 GB)
Email i pakufizuar: po
Domain Multiple Domains: Po (përveç planit të StartUp)

Ndërfaqja e hostimit: cPanel
Uptime në server: 99.9%
Periudha e rimbursimit të plotë: 30 dite
Në dispozicion të hostimit të përkushtuar: po

Shtesa falas:
CloudFlare CDN
Rikthim falas dhe rivendosje (përveç me planin StartUp)
Le të Encrypt SSL

Avantazhet e zgjedhjes së sitit rrethues:

 • Transferim falas në internet.
 • Servers në tre kontinente.
 • Përfshihet rrjeti i dorëzimit të përmbajtjes.
 • Shërbime të menaxhuara WordPress dhe Joomla të disponueshme.
 • Shërbimi SuperCacher në shtëpi i përfshirë.
 • Përditësime automatike të prizave të WordPress
 • Rezervime të automatizuara dhe të kërkuara në kërkesë
 • ndërfaqe cPanel dhe Softaculous.
 • Ata ofrojnë mbështetje telefonike, emaili dhe chat.
 • Mbështetje e shpejtë dhe e përgjegjshme e bisedës.

Klikoni këtu për të parë më shumë detaje në SiteGround

Bluehost
Bluehost

Biznesi i Filluar: 1996
Vlerësimi i BBB: A
Vendndodhja e qendrës së të dhënave: Provo, UT

Çmimi: Mimi: 2,95 $ mo. – 14,99 $ mo.
Bandwidth i pakufizuar: po
Magazinimi i Pafund: po
Email i pakufizuar: po
Domain Multiple Domains: po

Ndërfaqja e hostimit: cPanel
Uptime në server: N / A
Periudha e rimbursimit të plotë: 30 dite
Në dispozicion të hostimit të përkushtuar: po

Shtesa falas:
Le të Encrypt SSL
SiteLock CDN
200 $ Oferta për marketing (përveç Planit Themelor)

Avantazhet e zgjedhjes së Bluehost:

 • Instalimi automatik i WordPress
 • Krijimi i faqes WordPress me Udhëzues miqësor me përdoruesin
 • Ndërfaqja e Përshtatur e Panelit të WordPress
 • Rezervimi i performancës
 • Përditësime automatike të plugins dhe WordPress
 • Mbështetje e Përgjegjshme e Konsumatorëve përmes Telefonit, Email-it dhe Bisedës Live
 • Sigurimi i Shpejtë i Uebfaqeve

Klikoni këtu për të parë më shumë detaje në Bluehost

Video: SiteGround vs Bluehost vs DreamHost

Si i krahasojnë tre hostet e rekomanduar të WordPress.org në internet me njëri-tjetrin? Këtu është një video që postova në Bluehost vs DreamHost vs SiteGround.

Si Krahasohet SiteGround me hostet e tjerë të uebit?

SiteGround vs A2 Hosting
Krahasimi i A2 Hosting dhe SiteGround është një telefonatë jashtëzakonisht e ngushtë. Ata të dy ofrojnë shumë karakteristika unike që ofrojnë performancë të jashtëzakonshme të mbajtjes në internet…

SiteGround vs DreamHost
SiteGround dhe DreamHost të dy ofrojnë shumë lloje të ndryshme të planeve të mbajtjes në internet. Kjo krahasim i veçantë do të shikojë në secilin nga planet e tyre të Ndara Hosting …

SiteGround vs GoDaddy
SiteGround dhe GoDaddy të dy ofrojnë një larmi të gjerë shërbimesh të mbajtjes në internet. Ata kanë plane pritëse që janë të përshtatshme për webmaster me përvojë dhe më pak përvojë…

SiteGround vs GreenGeeks
GreenGeeks dhe SiteGround janë dy kompani të shkëlqyera për mbajtjen në internet. Unë i përdor të dy këta hostë në internet dhe kam pasur përvoja të shkëlqyera me secilin…

SiteGround vs HostGator
SiteGround dhe HostGator të dy ofrojnë një formacion të ngjashëm të planeve të mbajtjes në internet. Unë kam qenë një klient i të dy kompanive, kështu që kam marrë përvojë të dorës së parë duke përdorur shërbimet e tyre …

SiteGround vs InMotion Hosting
SiteGround dhe InMotion Hosting janë dy nga hostet më të mirë të internetit që mund të gjeni. Si klient i të dy këtyre kompanive në internet, unë kam provuar një shërbim të shkëlqyer të dorës së parë dhe mbështetje të jashtëzakonshme …

SiteGround vs InterServer
Këtu është krahasimi ynë i dy hosteve mbresëlënës të uebit që janë edhe të shkëlqyeshëm për pritjen me shumë faqe në internet. Unë personalisht përdor si SiteGround ashtu edhe InterServer, kështu që mund t’ju jap një llogari të dorës së parë të avantazheve që duhet të ofrojnë të dy…

SiteGround vs iPage
SiteGround dhe iPage ofrojnë shumë plane dhe shërbime të ndryshme të mbajtjes në internet. Në këtë krahasim, hedhim një vështrim se si Planet e tyre të Ndara të Hosting ngrihen kundër njëri-tjetrit…

SiteGround vs Jaguar PC
Në këtë krahasim ne hedhim një vështrim se si SiteGround krahason me Jaguar PC. Këto dy hoste të pozicionuar në mënyrë të barabartë për të njëjtin audiencë…

SiteGround vs Liquid Web
Si e krahason SiteGround me Liquid Web? Në këtë krahasim të SiteGround vs Liquid Web, ne shohim se sa mirë opsioni i hostimit të WordPress me më shumë çmime buxheti përputhet me një nga zgjidhjet më të mira të pritura të menaxhuara me WordPress të menaxhuara …

SiteGround vs Namecheap
Ndërsa SiteGround dhe Namecheap të dy ofrojnë plane të shkëlqyera të mbajtjes në internet (unë i përdor të dyja), ato janë përfundimisht të përshtatshme për lloje të ndryshme të pronarëve të faqeve të internetit …

SiteGround vs Wix
Kjo krahasim midis një plani tradicional të mbajtjes së faqes në internet dhe një pakete krijuese të faqes së internetit hedh një vështrim në planet e menaxhimit të menaxhuar të SiteGround, përkundrejt planeve të krijuesve të faqes në internet të Wix …

SiteGround vs WP Engine
Për mbajtjen e menaxhuar të WordPress, këto janë dy nga zgjedhjet më të mira në dispozicion. Pra, le të shohim se cili është më i përshtatshëm për ju …

Si e krahason Bluehost me hostet e tjerë të uebit?

Bluehost vs A2 Hosting
Kjo krahasim midis A2 Hosting dhe Bluehost nuk është aq afër sa dikur. Të dy këta hostë ofrojnë plane të shkëlqyera të hostimit të cPanel në internet …

Bluehost vs DreamHost
Bluehost dhe DreamHost janë dy nga kompanitë më të krijuara dhe të njohura të mbajtjes në internet. Bluehost është pjesë e Grupit Ndërkombëtar të Qëndrueshmërisë ndërsa DreamHost vazhdon të funksionojë si…

Bluehost vs GoDaddy
Këtu është krahasimi ynë i Bluehost vs GoDaddy që përfshin fushat kryesore në të cilat duhet të përqendroheni kur zgjidhni zgjedhjen tuaj të internetit. Le ta hedhim një vështrim nga afër me kokë …

Bluehost vs GreenGeeks
GreenGeeks dhe Bluehost të dy ofrojnë një pritje të efektshme të cPanel në internet me planet e tyre të Ndarjes së Hosting. Ndërsa Bluehost tani ofron tre nivele të ndryshme të Ndarjes së Ndaruar, GreenGeeks ka një plan gjithëpërfshirës të hostimit që përmban burime të pakufizuara …

Bluehost vs HostGator
Në këtë krahasim të Bluehost vs HostGator, ne hedhim një vështrim në dy nga kompanitë më të njohura të mbajtjes në internet nën ombrellën EIG (Endurance International Group). Sidoqoftë, në përputhje me filozofinë e tyre të veçantë, por të barabartë, mbajtja në internet e këtyre dy nuk është e njëjtë…

Bluehost vs InMotion
Këto janë dy ofrues të shkëlqyer, të mirë-krijuar të pritjes së faqeve në internet. Të dy InMotion dhe Bluehost ofrojnë një pritje të shkëlqyeshme të Shared, VPS dhe Dedikuar …

Bluehost vs InterServer
Nëse po përpiqeni të vendosni midis Bluehost dhe InterServer, mund të befasoheni nga rezultatet tona. Unë aktualisht i përdor të dyja këto kompani pritjeje në internet …

Bluehost vs iPage
Të dy iPage dhe Bluehost ofrojnë plane të përbashkëta të Ndara, VPS dhe Dedikuara. Kjo krahasim në web hosting përqendrohet në hostimin e përbashkët…

Bluehost vs Jaguar PC
Në këtë krahasim ne hedhim një vështrim se si Jaguar PC krahason me Bluehost. Bluehost është një nga kompanitë më të njohura të mbajtjes së faqeve në internet dhe është gjithashtu në listën e rekomandimeve të WordPress.org…

Bluehost vs Web Hosting Hub
Performanca e mençur, si Web Hosting Hub dhe Bluehost kanë provuar të jenë zgjedhje të mira dhe unë kam pasur site të suksesshme të pritura me të dy Web Hosting Hub dhe Bluehost…

Bluehost vs WP Engine
Ndërsa WP Engine përqendrohet vetëm në mbajtjen e menaxhuar të WordPress, Bluehost ofron një larmi të gjerë shërbimesh pritëse. Prandaj, kjo krahasim bazohet posaçërisht në pritjen e optimizuar të WordPress të Bluehost kundrejt WP Engine…

rekomandim

Për shumicën e faqeve të internetit, në këtë krahasim ne do të rekomandonim SiteGround. Shihni vlerësimet e rishikimit të sitit tonë rrethues më poshtë:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map