Intervistë me Brett Dunst – DreamHost VP të Komunikimeve të Korporatave

brett-Dunst-Dreamhost


Për mbi 20 vjet tani DreamHost ka qenë një forcë në industrinë e web hosting. Duke qenë me seli në Kaliforninë jugore, ne kemi gjithmonë një interes të veçantë për atë që po shkon në kompani. Brett Dunst është VP i Komunikimeve të Korporatave në DreamHost, dhe së fundmi pata një shans të bisedoja me të për përqendrimin aktual të DreamHost dhe atë që ata kanë në dyqan për të ardhmen.

Ne folëm për industrinë e web hosting-ve në përgjithësi, si dhe për zgjerimin e linjës së produkteve të DreamHost, mbajtjen e menaxhuar të WordPress-it, ndërtuesin e ri të faqes DreamHost Remixer, informatikë cloud dhe sigurinë.

Cat Web Hosting: DreamHost ka qenë në biznes për më shumë se dy dekada tani. Si i keni parë gjërat të rriten me kalimin e viteve dhe si po bën DreamHost këto ditë?
Brett Dunst: Ne jemi duke bërë mirë! Gjërat kanë ndryshuar me të vërtetë pak nga fillimi i parë. Ne filluam në një dhomë të konvikteve të kolegjit duke marrë me qira hapësirën e serverit për bizneset vendore që donin një faqe në internet. Atëherë, orientimi i klientit ishte: Regjistrohuni në pritjen tonë, ju merrni një direktori të zbrazët në internet, thjesht shkoni në arrë – mësoni HTML, kjo është ajo. Por kjo nuk është aq shumë rasti më. Ka shumë ndërtues të shkëlqyeshëm të faqeve të internetit që kanë automatizuar vërtet shumë nga puna e vështirë, duke e bërë më të lehtë dhe të shpejtë se kurrë ndërtimi i një faqe në internet.

WHC: Cilat lloje të klientëve pritës ka tendencë të tërheq DreamHost?
BD: Ka shumë, shumë nuanca. Njerëzit me të vërtetë pëlqejnë që ne jemi të pavarur sepse në këtë industri ka pasur kaq shumë konsolidim në dekadën e fundit. Ne gjithashtu jemi përqendruar me të vërtetë në çështjen tonë fisnike – domethënë, t’i ndihmojmë njerëzit të zotërojnë përmbajtjen e tyre dixhitale.

WHC: DreamHost ka qenë duke zgjeruar linjën e saj të produkteve përtej mbajtjes në internet. A mund të flisni pak për disa nga gjërat e reja që kanë dalë?
BD: Absolutisht. CEPH — një sistem ruajtjeje me burim të hapur që kemi zhvilluar. Ne e inkubuam atë brenda DreamHost. Ne përfunduam duke e rrotulluar atë nga një kompani këshilluese e quajtur Inktank, i ndihmuam njerëzit që ta vendosin atë dhe të instalohen. Reallyshtë vërtet e shkëlqyeshme Ne e krijuam atë për të zgjidhur një problem që kishim. Në vend që të përdorim pajisje të personalizuara të ruajtjes nga ndërmarrje si NetApp, ne mund të përdorim pajisjet e rafteve nga kudo dhe të vendosim ruajtjen e të dhënave në shkallë të madhe të petabyte. Ne e prodhuam atë në një produkt që ne e quajmë DreamObjects – është sistemi ynë i ruajtjes së objekteve. Njerëzit kanë tendencë të mendojnë për ne si një kompani tipike e përbashkët e pritjes së pritjes dhe mund të mos e kuptojnë se kemi shumë shërbime të avancuara atje që kemi ndërtuar nga toka lart.

WHC: WordPress ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e DreamHost. Si e shihni duke menaxhuar WordPress hosting duke luajtur në të ardhmen?
BD: Epo, ju e thatë. WordPress është ajo. Ai fuqizon diçka si 25% e faqes së internetit sot. Ne kemi parë patjetër që reflektojnë në adoptimin e klientëve tanë. WordPress është i madh. Ekziston një kërkesë e caktuar për shërbimet e menaxhuara të WordPress. Njerëzit nuk duan të instalojnë WordPress, ta mbajnë atë të azhurnuar, ta mirëmbajnë atë, gjëra të tilla. Ne ofrojmë një shërbim të quajtur DreamPress që ofron një instalim të menaxhuar të WordPress. Kjo me të vërtetë ndihmon në lirimin e njerëzve nga menaxhimi i instalimit të tyre të WordPress në të vërtetë vetëm duke u përqëndruar në përmbajtjen e tyre që do të drejtojë trafikun në faqen e tyre.

WHC: DreamHost kohët e fundit zbuloi ndërtuesin e tyre të internetit Remixer. A mund të na tregoni për të?
BD: Remixer është ai produkti i fundit që ne kemi hedhur atje. Isshtë krijuar për të plotësuar një nevojë diku midis WordPress dhe krijuesve të faqeve të internetit. Tani krijuesit e faqeve në internet – ka shumë lojtarë të vendosur në treg dhe ka të gjithë jashtëzakonisht të pjekur dhe jashtëzakonisht të fuqishëm – por pothuajse për një faj. Kindshtë një lloj frikësimi për përdoruesit e rinj që ndoshta duan vetëm një faqe me një faqe të vetme për shembull. Ata nuk do të duhet të klikoni përmes 20 zgjedhjeve të ndryshme të shkronjave ose zgjedhjeve të klipit. Fokusi ynë në ndërtimin e Remixer ka qenë që të mos konkurrojmë me ata djem sepse bëjnë shumë. Ne kemi dashur të përqëndrohemi shumë drejtpërdrejt në bërjen e lehtë dhe shumë të shpejtë për të vendosur një faqe në internet.

WHC: Cloud computing vazhdon të jetë një nga fushat më interesante të industrisë së pritjes. DreamHost ka qenë gjithmonë i madh në pritjen e cloud dhe ruajtjen e cloud me DreamCompute dhe DreamObjects. Farë shihni me mbajtjen e cloud në një bazë të përparimit?
BD: Eshte interesante. Klienti tipik i pritjes së faqes në internet nuk është gjithçka që intereson në pritje të cloud. Ata mund të mendojnë për Apple iCloud për shembull. Pra, ka qenë një lloj sfide për të shpjeguar atë propozim për klientët tradicionalë të pritjes. Por ata që priren të dalin më shumë nga pritja tradicionale, e kuptojnë vlerën që ajo sjell dhe kanë qenë goxha pranuese për të.

WHC: Siguria është një shqetësim i madh për shumë këto ditë. Farë mund të na thoni për disa nga veçoritë dhe procedurat e sigurisë që përdor DreamHost?
BD: Ne kemi një ekip mjaft të mahnitshëm të sigurisë së brendshme. Ata në të vërtetë kanë shpenzuar pjesën më të mirë të dekadës së fundit në ndërtimin e mjeteve të tyre të zbulimit dhe zbutjes së kërcënimeve që azhurnohen vazhdimisht. Pra, ajo që bëmë gjatë vitit të kaluar është që ne mund të përdorim atë mjet që ka gati një dekadë punë të vështirë dhe ta shndërrojmë atë në një mjet përballës të klientit. Kështu që klientët tani janë në gjendje të zgjedhin të kenë këto skanime të rregullta të automatizuara sigurie duke përdorur saktësisht të njëjtën heuristics që ekipi ynë i brendshëm i sigurisë përdor për të audituar faqet e tyre rregullisht.

WHC: Whatfarë do të vijë në të ardhmen në DreamHost?
BD: Unë mendoj se ju do të shihni një fokus më shumë në Remixer. Në këtë pikë ne jemi duke dëgjuar reagimet e klientit tonë. Ne po kuptojmë se si mund ta përmirësojmë, duke planifikuar hartën rrugore për të ardhmen. Menaxhuar WordPress: Ne nuk do të ndalemi thjesht me DreamPress. Ne do të vazhdojmë ta përmirësojmë atë duke përdorur të njëjtat reagime dhe drejtime të klientit për të na ndihmuar të drejtojmë anijen. Pra, fokusi ynë i madh është WordPress që do të thosha.

Klikoni Këtu për më shumë detaje në Shërbimet DreamHost

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map