David Vogelpohl i WP Engine në WordPress

David Vogelpohl


Në intervistën time ekskluzive me David Vogelpohl, VP të Web Strategjisë në WP Engine, ne diskutojmë peizazhet aktuale dhe të ardhshme të WordPress —, së bashku me atë se si të ndërtoni disa aplikacione me të vërtetë të ftohta të WordPress, si e krahason WordPress me Wix.com, dhe çfarë ju duhet të mbani në mend për zgjidhjet e WordPress-it në mbarë ndërmarrje. Këtu janë disa fragmente nga intervista.

Cat Web Hosting: WordPress 4.7.1 sapo u publikua. Cilat janë mendimet tuaja për gjendjen aktuale të WordPress dhe të ardhmen e saj?

David Vogelpohl: Jam emocionuar shumë për botimet e fundit. Unë kam parë WordPress të fillojë të zhvillohet më shumë drejt një sistemi të vërtetë të menaxhimit të përmbajtjes. Jam vërtet i entuziazmuar për këtë version të fundit me aftësinë për demonstrim të përmbajtjes. Ashtu si përgjithësisht kur daljet kanë dalë tre ose katër vitet e fundit, mënyra në të cilën ju jeni në gjendje të kontrolloni përmbajtjen tuaj është rritur — dhe kjo për mua ka qenë gjithmonë aty ku WordPress kishte nevojë për të përqëndruar shumë vëmendjen e tyre.

WHC: Keni folur gjerësisht për ndërtimin e gjërave të mëdha me WordPress. Cilat janë disa shembuj të aplikacioneve të WordPress që disa njerëz mund të mos jenë të vetëdijshëm?

DV: Ajo që është në thelb WordPress është PHP dhe një bazë të dhënash MySQL. Do ta hamendësojmë çfarë? Kjo është baza për një aplikim. Unë kam ndërtuar klonin tim bit.ly – një shkurtues URL. Dhe në të vërtetë duhen vetëm shtatë minuta! Në WP Engine, ne kemi ndërtuar një duke përdorur WordPress që integrohet në Hubspot me disa kod të personalizuar që kemi shkruar që do të zhvillojmë një test shpejtësie në faqen tuaj të internetit.

WHC: A mund të realizohen këto aplikacione më të përparuara të WordPress me shtojcë ose a kërkojnë kodim me porosi?

DV: Shembulli DYI që unë jap është i shkëlqyeshëm, dhe unë mendoj se ka shumë mënyra për të nxitur shtojcat për të ndërtuar një aplikacion — AppPresser është një mënyrë për ta kthyer një faqe WordPress në një aplikacion mobil. Por thelbësisht, nëse vërtet doni ta bëni atë, ose duhet të jeni një zhvillues ose të punësoni një zhvillues. Në fund të ditës, nëse doni të bëni sende me porosi duhet të keni një zhvillues pa marrë parasysh çfarë. Por unë mendoj se ka disa mënyra me të vërtetë interesante dhe të fuqishme për të nxitur shtojcat dhe temat për të ndërtuar aplikacione DYI që bëjnë gjëra me të vërtetë të dobishme.

WHC: A ka ndonjë lloj aplikacioni për të cilin mendoni se WordPress nuk është zgjidhja e duhur për këtë kohë?

DV: Unë nuk jam një tifoz i madh i përdorimit është të ruaj çdo informacion privat në lidhje me individët. Më pëlqen ta ruaj atë jashtë WordPress. Mos i ruaj numrat e Sigurimeve Shoqërore në WordPress. Por me të vërtetë, nuk ka një tërësi aplikimesh që nuk mund të bëhen. Ju mund të pyesni veten nëse është platforma më e mirë për atë që po përpiqeni të bëni.

WHC: Një nga sfidat aktuale për WordPress është Wix.com dhe shitësit e gatshëm të faqeve të internetit atje. Si do t’i krahasonit të dy?

DV: Unë në të vërtetë kam menduar shumë për këtë. Dhe, në të vërtetë unë rekomandoj Wix për njerëz të caktuar për situata të caktuara. Për mua, kur unë marr vendimin se çfarë platforme të rekomandojë, kjo ka të bëjë me të vërtetë me sa ndjehem personi po dëshiron të zhvillojë biznesin e tij në internet. Wix dhe platforma si kjo evoluojnë me shpejtësinë e departamentit të tyre inxhinierik. Një platformë si WordPress, e cila është me burim të hapur dhe ka dhjetëra mijëra zhvillues që kontribuojnë për të, ajo evoluon me shpejtësinë e uebit. Ky është ndryshimi.

WHC: WP Engine ofron një gamë të gjerë të planeve të menaxhuara të pritjes – gjithçka nga një Plan Personal i Uebfaqes deri te zgjidhjet me porosi. Cilat janë disa nga konsideratat për aplikacionet e Enterprise WordPress?

DV: Unë jam marrë me këtë shumë Shërbimet tona fillojnë me Planin tonë Personal $ 29 – një faqe në internet, deri në vendosjen e ndërmarrjeve të mëdha me serverë të shumtë dhe qendra të shumta të të dhënave. Kur një organizatë e madhe merret me këtë, shumë kohë grupi inxhinierik do të hyjë dhe do të thotë: “Jo. Jo. Ky është grupi ynë. Këta janë serverët tanë. Kemi një qendër të dhënash. Ne do ta menaxhojmë këtë. ” Dhe pikëpamja ime përsëri për ta është gjithmonë, “Së pari, a e dini WordPress?” Dhe përgjigjja shumicën e kohës është, “Jo” Pra, si e optimizojnë shtresën e ruajtjes? Si e optimizojnë kursin e trafikut? Si e bëjnë sigurinë? Si i bëjnë ato arna? Cila është rafti i teknologjisë më të mirë? Ata duhet të kuptojnë të gjitha këto. I doni vërtet ato dhimbje koke? Dhe kur e vendosni në këtë mënyrë, në të vërtetë kam pasur një ton suksesi me njerëz duke thënë, “Mirë. Jo, nuk dua me të vërtetë atë dhimbje koke shtesë. ” …

Sigurohuni që të dëgjoni intervistën e plotë me Davidin në Podcast Cat Web Web.

Klikoni këtu për më shumë informacion mbi Hosting Premium WordPress të menaxhuar nga WP Engine

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map