Intervistë me Ekspertin e SiteGround, Hristo Pandjarov

Hristo Pandjarov - SiteGround


Këto ditë të kesh një uebfaqe më të shpejtë është më e rëndësishme se kurrë. Përveç mbajtjes së vizitorëve tuaj të lumtur dhe mos i zhgënjyer ato sa duhet për të lënë faqen tuaj, një uebfaqe me ngarkim më të shpejtë mund të ju ndihmojë vërtet kur bëhet fjalë për motorët e kërkimit.

Hristo Pandjarov është një ekspert i WordPress dhe SEO në SiteGround. Kohët e fundit, pata një shans të bisedoja me Hristo për shpejtësinë e faqes në internet. Ai ofroi një numër të këshillave të dobishme që përfshijnë gjithçka, nga serverët e uebit dhe proxies të kundërt deri tek çështjet e bazës së të dhënave deri tek optimizimi i përmbajtjes dhe më shumë.

Ne diskutuam gjithashtu se si SiteGround i ndihmon klientët e saj të shpejtojnë faqet e tyre të internetit.

Cat Web Hosting: Le të fillojmë me pak rreth sfondit tuaj. Për cilat lloje të gjërave të ftohta punoni për SiteGround?

Hristo Pandjarov: Unë punoj në pothuajse gjithçka që bëjmë për klientët tanë WordPress. Mjetet tona më të fundit dhe më të lezetshme janë mjeti ynë skenë që ju lejon të bëni shpejt një kopje të faqes tuaj në internet, në mënyrë që të mos keni nevojë të punoni në faqet tuaja të drejtpërdrejta. Dhe, ne kemi një nga sistemet më të sofistikuara të caching: SuperCacher — i cili përmirëson shumë performancën e faqes suaj të internetit.

WHC: Sa ndryshim bën në të vërtetë web hosting përsa i përket shpejtësisë së faqes?

HP: Ka shumë ndryshime. Nëse nuk keni bërë përpjekje të mjaftueshme për të optimizuar komunikimet e serverit tuaj, konfigurimin e serverit, rrjetin tuaj, qendrën tuaj të të dhënave; nuk do të keni shpejtësi të mira. Sigurimi i njerëzve me vetëm PHP dhe MySQL nuk është më i mjaftueshëm. Një ofrues i një cilësie pritjeje në internet duhet t’ju japë një mekanizëm të këndshëm tërheqës si Nginx ose Llak dhe mjete që mund t’i përdorni për të përmirësuar faqen tuaj të internetit.

WHC: Mund të flisni pak për proxies të kundërt kundrejt ruajtjes së skedarëve? A është e ngjashme? A është një më i mirë se tjetri? Farë do të rekomandonit?

HP: Ata punojnë në një mënyrë të ngjashme. Ata të dy ruajnë rezultatin përfundimtar të faqes tuaj në një cache. Dhe pastaj kur vizitori tjetër hap të njëjtën faqe, nëse ajo përmbajtje nuk ndryshohet, ata do të marrin versionin e cached të tij në vend të atij dinamik. Pra, në këtë mënyrë po i ruani kërkesat e bazës së të dhënave MySQL, po kurseni punën e shërbimit PHP dhe në përgjithësi kjo bën që koha juaj e ngarkimit të bëhet më e shpejtë.

Dallimi është se shtojcat që ofrojnë caching të skedarëve; ata e ruajnë atë informacion në hard diskun e serverit, ndërsa proxies e kundërt e ruajnë atë në kujtesën e serverit. Dhe për më tepër, ata punojnë para serverit në internet. Pra, proxies tuaj të kundërt janë mënyra më e sofistikuar sesa memorja juaj e rregullt e skedarëve. Ju merrni informacionin nga RAM, i cili është pothuajse shumë më i shpejtë nga i cili do të merrni nga ai informacion.

WHC: Baza e të dhënave është një çështje tjetër e madhe, ku mund të keni telashe. Cilat janë mënyrat më të mira për të trajtuar pyetjet e ngadalta me bazat e të dhënave tuaja?

HP: Së pari ju duhet të monitoroni pyetjet tuaja të ngadalta. Regjistri i ngadaltë i pyetjes MySQL do t’ju tregojë arsyen e atyre pyetjeve [të ngadalta]. Ndoshta ju keni një shtojcë të pakontrolluar ose një pjesë të kodit që keni shkruar që nuk është e mirë. Nuk ka asnjë rregull për të zgjidhur të gjitha ato probleme.

WHC: Uebfaqja e të gjithëve duhet të ketë përmbajtje bindëse. Cilat janë disa nga mënyrat se si mund të zgjedhim përmbajtjen e faqes sonë në mënyrë që ajo të ngarkohet më shpejt?

HP: Shtë një ide e shkëlqyeshme të kaloni ca kohë për të analizuar sesi bashkëveprojnë vizitorët tuaj me faqen tuaj të internetit. Ka mjete falas atje, [si dhe] mjete të paguara. Mbi mendjen time është Crazy Egg sepse e përdor rregullisht atë për të provuar SiteGround dhe faqet e mia personale. Ju vetëm përfshini një JavaScript të vogël në faqen tuaj. Pastaj ajo fillon të mbledhë informacione rreth asaj se si përdoruesit tuaj aktualisht ndërveprojnë me faqen tuaj të internetit. Kështu për shembull, nëse mund të shihni që shumica e vizitorëve tuaj nuk po lëvizin deri në fund të përmbajtjes tuaj, mbase ka një vend të mirë për ta prerë këtë faqe në faqe të shumta.

WHC: Më në fund, duke u zbritur në nivelin e shfletuesit, a ka ndonjë gjë që mund të bëhet për të optimizuar shfletuesit tuaj individualë për t’i bërë gjërat më shpejt?

HP: Ka disa gjëra që mund të bësh. Më të fuqishmit janë të shfrytëzoni caching-in e shfletuesit tuaj – gjë që tregon shumë për shfletuesit e vizitorit tuaj se sa kohë të mbani një kopje lokale të llojeve të caktuara të burimeve si skedarët JavaScript, skedarët CSS. Dhe nëse e dini që nuk do të ndryshoni ato që shpesh, mund t’i vendosni ato në një vlerë më të lartë si një muaj. Pra, pasi vizitori juaj të ngarkojë indeksin tuaj, ata do të marrin ato skedarë CSS dhe JavaScript. Dhe pastaj, çdo faqe tjetër që mbështetet në ato skedarë shumë të njëjtë do të jepet shumë, shumë më shpejt sepse ato do të ruhen tashmë në hard diskun e tyre lokal.

Një tjetër gjë është që të gzip ngjeshni përmbajtjen tuaj. Në këtë mënyrë ju transmetoni një version të kompresuar të të dhënave përmes rrjetit.

WHC: excitingdo gjë emocionuese që zbret nga kthesat në SiteGround?

HP: Kemi shumë gjëra interesante të planifikuara përpara. Këshilla ime do të ishte të vëzhgoni blogun tonë. Sapo prezantuam platformën tonë të re të pritjes së cloud. Containershtë i bazuar në kontejnerë. Supershtë shumë e shpejtë. Reallyshtë vërtet, me të vërtetë e shkallëzueshme. Ne vazhdimisht jemi duke punuar për të shtuar sende të reja [dhe] përmirësimin e shërbimit tonë.

Për të dëgjuar intervistën e plotë, shkarkoni Podcast Cat Cat Web.

Për më shumë informacion mbi veçoritë e pritjes së SiteGround, klikoni këtu për të vizituar faqen e tyre të internetit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map