Intervistë me Gary Illyes – Google Webmaster Analist Trends

Intervistë e Gary Illyes


Ownerdo pronar i faqes në internet dëshiron të dijë se çfarë funksionon dhe nuk funksionon me Google për të rritur renditjen e motorëve të tyre të kërkimit. Epo, ne kemi marrë përgjigjet nga vetë Analisti i Tendencave të Webmasterit të Google — Gary Illyes. Këtu është intervista ime ekskluzive që kam realizuar kohët e fundit me Gary. Ai siguron disa informacione shumë interesante dhe të dobishme për tema të tilla si përmbajtja e faqes në internet, SSL, media sociale, SEO negative, shtrirjet e reja të domenit dhe kërkimi i videos.

Cat Web Hosting: Cila do të ishte këshilla juaj numër një për pronarët e faqeve të internetit që përpiqen të marrin faqet e tyre të renditen më lart në motorët e kërkimit?

Gary Illyes: Kjo është një pyetje e shkëlqyeshme Unë mendoj se në përgjithësi ne duam që krijuesit e përmbajtjeve të përqëndrohen në vetëm një gjë: Dhe ky do të ishte përdoruesi. Kjo është ajo që ne bëjmë dhe kjo është ajo që ata duhet të bëjnë gjithashtu. Nuk është me të vërtetë për të fituar para. Nëse përparësia juaj numër një është të fitoni para, atëherë me siguri po e bëni gabim. Ju duhet të kuptoni se si ta ndihmoni përdoruesin. Dhe pastaj edhe paratë do të pasojnë.

WHC: Për sa i përket përmbajtjes së faqes në internet, a ekziston një gjatësi ideale që një postim ose artikull të jetë për t’u renditur mirë në motorët e kërkimit?

GI: Jo ne te vertete. Ju mund të shihni përmbajtje me gjatësi të ndryshme në rezultatet e kërkimit. Disa prej tyre janë duke u renditur me të vërtetë të larta, edhe pse janë vetëm tre fjali. Disa prej tyre janë artikuj me të vërtetë të gjatë. Me të vërtetë nuk ka rëndësi. Kindshtë me rëndësi se çfarë kërkojnë përdoruesit – çfarë i plotëson nevojat e tyre për informacion. Për shembull, nëse një liner mund të plotësojë nevojën e informacionit për një pyetje specifike, kjo do të performojë me të vërtetë të shkëlqyeshme në rezultatet e kërkimit.

WHC: A i jep vërtet SSL faqeve të internetit një ngritje në renditjen e motorëve të kërkimit?
A ju rekomandon që faqet e mëdha dhe të krijuara të shndërrohen në https?

GI: Padyshim që ka një nxitje. Unë e zhvillova atë algoritëm dhe e di që ka një nxitje. Isshtë aktiv dhe është në internet në rezultatet e kërkimit, kështu që funksionon 100% të kohës. Nëse faqet e mëdha duhet të kalojnë? Unë do të thoja patjetër po, sepse i jep përdoruesit përshtypjen se faqja kujdeset për privatësinë e tyre. Kjo është një gjë Gjëja tjetër është se me SSL-në të vërtetë është TLS në ditët e sotme – mund të shmangni injeksionin e përmbajtjes. Ajo që dëshironi të shërbeni do të shfaqet edhe në postimin e përdoruesit.

WHC: Sa e rëndësishme është popullariteti i mediave sociale kur bëhet fjalë për renditjen e motorëve të kërkimit?

GI: Aspak. Ne nuk përdorim sinjalet sociale në renditjen tonë në sa më të mirë të njohurive të mia. Ekziston një arsye shumë e mirë për këtë. Kjo është për shkak se është shumë e zhurmshme. E dyta është që sa më shpejt që platforma e mediave sociale të vendosë se ne nuk duhet të kemi qasje në përmbajtjen e tyre, ne jemi një sinjal më pak. Dhe ne thjesht nuk mund ta bëjmë atë. Ne duhet të jemi në gjendje të mbledhim sinjalet tona gjatë gjithë kohës. Ajo duhet të jetë e qëndrueshme. Tani, sa e rëndësishme është për renditjen tuaj në përgjithësi? Nuk është për renditjen. Ka të bëjë më shumë me shpërndarjen e përmbajtjes. Pra, për shembull nëse mund të bindeni, le të themi një ndikues për të ndarë përmbajtjen tuaj, atëherë do të merrni më shumë vizitorë.

WHC: Cilat janë mënyrat më të mira për të mbrojtur veten ndaj SEO negative që ndikojnë në renditjen e motorit të kërkimit tuaj? Kur ju rekomandoni që dikush të përdorë Vegla Disavow?

GI: Kjo është një pyetje interesante. Iteshtë e sinqertë, kam parë në dysh duzina raste kur njerëzit raportonin SEO negative negative dhe asnjëra prej tyre nuk ishte në fakt SEO negative. Unë personalisht nuk kam prova që mund të mbështesin që ekziston SEO negative. Skedarët Disavow janë të shkëlqyera për t’ju dhënë një qetësi mendore. Kështu për shembull, nëse shihni shumë lidhje që nuk dëshironi, atëherë mund të shpëtoni nga ato lidhje lehtësisht me Vegla Disavow. Por pastaj në anën rrokullisëse të monedhës, ju gjithashtu mund të gjuani veten në këmbë me një skedar disavow, sepse nëse jeni duke disavantazhe që janë me cilësi të lartë dhe kanë vlerë të lartë, atëherë ata nuk do të kontribuojnë në renditjen tuaj.

WHC: A do të ketë ndonjë prej zgjerimet e reja të domenit ndonjë ndikim në rezultatet e motorit të kërkimit në të ardhmen? A është më mirë të ngjitesh me një .com?

GI: Kjo është përsëri një pyetje e shkëlqyeshme. Në përgjithësi, ne nuk u japim asnjë përparësi emrave të domainëve të përgjithshëm të nivelit të lartë. Për shembull, nëse shkoni me një fotografi .fotografi — sigurohuni që të shkoni përpara dhe ta bëni atë. Ju nuk do të merrni më shumë përfitime sesa do të merrni me .com.

WHC: Për video, ka ndonjë sugjerim për optimizimin që mund të jepni? A ka ndonjë ndryshim të madh në mënyrën sesi funksionon Kërkimi Google Video përkundrejt motorit të kërkimit në YouTube?

GI: Kërkimi i videove në Google është shumë i ndryshëm nga kërkimi në YouTube. Ata janë dy motorë kërkimi të ndryshëm. Videoja e Google në përgjithësi merr parasysh atë që mjeshtrat e uebit dhe pronarët e përmbajtjeve ofrojnë në faqe dhe në sitinaps. YouTube — Nuk kam ide — nuk punoj në YouTube. Por për shembull për Google Video, nëse siguroni skemë org video në faqet tuaja, në thelb duke u thënë motorëve të kërkimit në faqe se çfarë lidhje ka video – gjatësia, kufizimet e shpërndarjes së përmbajtjes dhe sende të tilla, atëherë motorët e kërkimit do ta përdorin atë – njësoj për sitemaps xml.

Sigurohuni që të dëgjoni intervistën e plotë me Gary në podcast-in tonë.

Gary Illyes Intervistë në Podcast

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map