Intervistë me Michelle Stinson Ross – Autoriteti i Medias Sociale

Michelle Stinson Ross


Media sociale vazhdon të jetë një nga mënyrat më të fuqishme të promovimit të faqes suaj të internetit. Dhe ndërsa aksionet sociale nuk do të ndikojnë drejtpërdrejt në rezultatet e motorit tuaj të kërkimit, zgjedhja e platformës së duhur të mediave sociale dhe gjetja e ndikuesve të duhur mund të rrisë shumë popullaritetin dhe trafikun në faqen tuaj.

Kohët e fundit, pata mundësinë të flas me Michelle Stinson Ross, një nga ekspertët kryesorë të industrisë në mediat sociale me Authority Labs. Ajo dha disa këshilla të dobishme për gjetjen e mediave sociale dhe mjetet e duhura për të promovuar më së miri faqen tuaj të internetit.

Cat Web Hosting: Cilat janë mënyrat më të mira për të përdorur mediat sociale për të drejtuar trafikun në faqen tuaj të internetit?

Michelle Stinson Ross: Së pari dhe më e rëndësishmja nëse media sociale ka për qëllim të drejtojë trafikun, duhet të përfshini lidhje. Nuk është e mjaftueshme të cicëroni diçka që është interesante ose të ndani një pamje interesante. Me të vërtetë edhe duke e marrë atë një nivel dhe duke bërë video vendas në secilin Twitter të Facebook – kjo është e shkëlqyeshme! Kjo i sjell njerëzit në qendrën tuaj atje në atë kanal. Por kur bëhet fjalë për trafikun e makinës, duhet të ketë një lidhje.

WHC: A duhet të përqendroheni kryesisht në Twitter dhe Facebook? Ose, duhet të përpiqeni të përfshini sa më shumë media në media?

MSR: Kjo gjë varet nga disa qëllime. Pra, nëse qëllimi juaj shumë i interesuar në median sociale është thjesht të merrni sa më shumë njohje të markës, nëse është më shumë në lidhje me ndërtimin e personalitetit të markës tuaj në internet, sesa po ju dëshironi të përhapeni. Kur bëhet fjalë për marrëdhënie më të thella më kuptimplote me klientin dhe autoritetin e vërtetë të bandës, ju duhet të stërvitni në një, dy, mbase tre kanale që klientët tuaj i duan më mirë. Kjo mund të jetë Facebook dhe Twitter — që mund të jenë LinkedIn dhe Google+. Mund të jetë Periscope dhe Instagram. Kjo varet nga kush janë klientët tuaj dhe ku vërtet dëshirojnë të varur dhe me të vërtetë duan të angazhohen.

WHC: Cili është mendimi juaj për Google+? A duhet që njerëzit të interesohen akoma për të?

MSR: Google+ është pak i ndërlikuar. Numri një, është fantastike nëse ngrohtë e juaj ndodh që të jetojë në Google+. Për shembull, për ata prej nesh këtu në industrinë e marketingut dixhital, ekziston një komunitet shumë, shumë i gjallë dhe aktiv në Google+. Asnjë ndalesë, nëse je në këtë industri, duhet të përfshihesh në Google+. Duke thënë që, përtej atyre ngrohtësive të interesit në Google+, është si çdo gjë tjetër, ju mund të shërbeni më mirë në Pinterest sesa Google+. Ju me të vërtetë duhet të siguroheni që e njihni audiencën tuaj. Por, ana e kësaj është që ne nuk e dimë nëse Google mund ta pensionojë apo jo. Më duhet ta lë atë si një paralajmërim. Por, ka të paktën disa vlera se sa shpejt një faqe indeksohet nëse ndahet në Google+. Kështu që nëse keni nevojë që ajo të indeksohet shpejt dhe filloni të renditeni shpejt, ju keni nevojë për atë mjet Google+ në xhepin tuaj të pasmë.

WHC: A janë disa lloje të aksioneve shoqërore më të vlefshme se të tjerët? Për shembull aksionet në Facebook, retweet-et në Twitter, ribotimet e Pinterest, etj.?

MSR: Përsëri, shumë nga kjo kanë të bëjnë me vendin ku tashmë është audienca juaj. Nëse ju jeni një kompani nga B në C dhe keni një prani të madhe me nënat e themi me fëmijët e vegjël në shtëpi, atëherë kjo pjesë e Facebook është ndoshta shumë, shumë e vlefshme për ju. Nuk po them që nënat e qëndrimit në shtëpi janë të vetmet në Facebook, por ne e dimë që shumë dhe shumë nëna ndajnë jetën e tyre, fëmijët e tyre në Facebook. Ata vazhdimisht pyesin nëna të tjera në lidhje me atë që është më e mira kjo ose cila është më e mira që. Ata po pyesin njëri-tjetrin për rekomandimet e pelenës – atë lloj sendesh. Në të njëjtën kohë, nëse audienca juaj është në Twitter, ajo ritransmetim bëhet me të vërtetë, me të vërtetë i vlefshëm – veçanërisht nëse ajo që po ndani është më shumë e lidhur me lajme, më shumë në lidhje me kohën reale. Nëse keni nevojë për të drejtuar trafikun shpejt, ju mund të dëshironi aksione në retweets në vend që një aksion në Facebook që mund të marrë një kohë me të vërtetë të gjatë për të realizuar.

WHC: Sa shpesh duhet të postoni në ditë në mediat sociale? A është mirë të rishikoni të njëjtin hyrje në periudha të ndryshme?

MSR: Oh absolutisht, po! Mendoni për të. Para së gjithash, ajo cicërimë është vetëm 140 karaktere gjithsesi. Dhe në varësi të sa aktive audienca juaj – Jam i sigurt që keni parë burime në Twitter që përshkojnë absolutisht më shpejt sesa mund t’i lexoni. Sasia e kohës që një cicërimë e vogël qëndron para fytyrës së disa njerëzve thjesht mund të jetë më e shkurtër se ajo e gishtit. Pra, absolutisht ia vlen të cicëroni atë gjë pa pushim gjatë gjithë ditës. Nëse keni një audiencë të madhe, ka shumë të ngjarë që audienca është përhapur në një zonë të gjerë gjeografike dhe ata nuk do të jenë të gjithë në të njëjtën kohë në Twitter.

WHC: A ka ndonjë mjet të mediave sociale që ju rekomandoni njerëzit të përdorin? A ju pëlqen Hootsuite?

MSR: Më pëlqen Hootsuite. Nuk është për mua tani, por unë jam i gatshëm të vendos pak para prapa asaj që po bëj. Unë e dua SproutSocial për raportimin e tij, si dhe aspektet e tipit të fushatës së tij për të shpërndarë nëpër kanale të shumta. Sidoqoftë për Twitter në veçanti, mua më pëlqen vërtet TweetDeck. Ka qenë përgjithmonë. Nuk bën shumë gjëra, por çfarë bën vërtet, me të vërtetë mirë. Pra, në krahasimin e asaj që unë mund të përdor Hootsuite për, unë do të preferoja të përdorni TweetDeck kur është fjala për Twitter. Dhe pastaj, unë gjithashtu më pëlqen Buffer për vetëm kurim dhe ndarje.

WHC: Të gjithë gjithmonë pyesin për faqen tjetër të madhe të mediave sociale. A ka ndonjë gjë në horizont që e shihni si përbindëshin tjetër kur bëhet fjalë për mediat sociale apo do të vazhdojnë të mbizotërojnë Facebook dhe Twitter?

MSR: Pinterest po vjen i fortë. Sinqerisht nuk do t’i llogaritja plotësisht disa nga djemtë e rinj për të fushuar si Periscope dhe MeerKat. Unë mendoj se ajo që po vjen në horizont është gjithnjë e më shumë përmbajtje video, dhe gjithnjë e më shumë mjete të vogla, pak gjëra xhepi që mundësojnë markat, avokatët, përdoruesit e rregullt të përditshëm, të krijojnë më lehtë dhe të ndajnë përmbajtje video. Videoja sociale padyshim që do të jetë gjëja që po vjen.

Ndëgjoni intervistën e plotë me Michelle në këtë episod të podcast-it tonë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector