WP Engine’s Jason Cosper në zhvillimin e WordPress

jason-cosper-wp-motor


Nëse jeni përdorues i WordPress dhe dëshironi të filloni të zhvilloni temat dhe shtojcat tuaja, ose nëse jeni një zhvillues me përvojë të WordPress që dëshiron një mendim të ekspertit mbi gjendjen e zhvillimit të WordPress, atëherë duhet ta kontrolloni këtë. Si avokat i zhvilluesit në WP Engine, Jason Cosper fillon të punojë në të gjitha llojet e gjërave interesante që përfshijnë WordPress. Pavarësisht nëse është tema apo zhvillimi i programeve, mjetet e zhvilluesit të WordPress, zhvillimi lokal i mjedisit, PHP, apo ndonjë temë tjetër që lidhet me zhvillimin e aplikacioneve WordPress, Jason është autoriteti. Në WordCamp në Orange County, CA, unë pata rastin të ulem dhe të bisedoja me të për zhvillimin e WordPress në 2017.

Cat Web Hosting: Na tregoni për rolin tuaj në WP Engine si Avokat i Zhvilluesit.

Jason Cosper: Ajo që unë duhet të bëj për një ditë në ditë baza është, unë duhet të flas me zhvilluesit e shtojcave dhe temave se si kodi i tyre mund të funksionojë më mirë në platformën tonë dhe se si platforma jonë mund të funksionojë më mirë me kodin e tyre. Por, në thelb paguhem gjithë ditën për të folur rreth WordPress. Ky është funksioni im. Dhe nuk e di se si kam arritur të kem fat në një rol të tillë, por të jem në gjendje të kujdesem për WordPress për gjërat e mia për ditë, unë jam tepër me fat.

WHC: Cila është mënyra më e mirë për të filluar si Zhvillues i WordPress?

JC: Sinqerisht, për të filluar në zhvillim ka disa kurse në internet që janë vërtet fantastike. Treehouse ka një kurs të mirë të zhvillimit të WordPress. Unë mendoj se ata ndaluan azhurnimin e saj, por është ende mjaft e kohëve të fundit që ia vlen të kontrolloni nëse keni një llogari të Treehouse. Njihni Kodin – ata kanë një mësim zhvillimi tjetër për fillestarët. Por me të vërtetë thjesht një lloj zhytjeje dhe të mësuari, fillimisht thjesht PHP e përgjithshme, dhe më pas lloji i zhytjes në programe ose tema mësimi – cilado që ju intereson më shumë. Dhe [atëherë] lloj i varur në forume, duke marrë përgjigje për disa pyetje.

WHC: A është më e lehtë të filloni krijimin e temave ose shtojcave?

JC: Unë kam një plugin që kam shkruar që është ndoshta 25 rreshta kodi, 30 rreshta kodesh. Një temë është pak më shumë e përfshirë. Ju duhet të filloni të merreni me skedarë të shumëfishtë, gjëra të tilla si kjo. Nëse shikoni shtojcën Hello Dolly e cila vjen me çdo instalim të WordPress, e gjithë arsyeja që është atje, kështu që ju mund të filloni me zhvillimin e WordPress. Pra, nëse doni të redaktoni Hello Dolly dhe ta ktheni atë në Big Lebowski Quotes ose nëse dëshironi diçka tjetër, ta ndryshoni atë, mund të filloni të eksperimentoni me këtë dhe është shumë më e lehtë të punoni përmes kësaj.

WHC: Cilat janë disa nga konsideratat për të mbajtur në mendje për një model të përgjegjshëm?

JC: Unë jam në lidhje me punën dhe optimizimin, duke u siguruar që imazhet tuaja janë akorduar mirë, duke u siguruar që nuk po ngarkoni JavaScript të panevojshme — veçanërisht nëse nuk ju duhet domosdoshmërisht një efekt faqesh në madhësinë më të vogël që bëni në një më të madhe madhësia. Nëse nuk keni nevojë të përfshini jQuery, atëherë pse përfshini jQuery? Jini të ndërgjegjshëm dhe pak më të zhytur në mendime për ato që ju nevojiten për të ngarkuar në ato pika të veçanta pushimi dhe madhësi dhe gjëra të tilla.

WHC: Cilat janë mendimet tuaja për HHVM vs PHP7? Cilin ju rekomandoni?

JC: E vlerësoj atë që HHVM dhe skuadra në Facebook kanë bërë për ta bërë më të shpejtë PHP. Thjesht është shndërruar në një garë hapësinore. Në këtë pikë, unë mendoj se PHP është zgjidhja më e mirë, vetëm sepse kohët e fundit ata nuk po kryejnë teste në HHVM për versionet e reja të WordPress. Kështu që kur lëshohet një version i ri i WordPress, ato testojnë në versionet PHP përsëri në 5.2. Pra, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, dhe tani 7, ata gjithashtu ishin duke testuar HHVM. Testi HHVM gjithmonë ka pasur disa gabime, pyetje, dështime, dhe ato ishin si: “E dini, PHP 7 është mjaft i mirë. Ne nuk do të shqetësojmë më testimin për HHVM. ” Pra, nëse është mjaft i mirë për projektin thelbësor të WordPress, është mjaft mirë për mua.

WHC: Të jesh në gjendje të zhvillohet në një mjedis lokal është padyshim i rëndësishëm. Mund të flisni për projektin Valet dhe disa nga avantazhet e përdorimit të tij për zhvillimin lokal të WordPress?

JC: Unë me të vërtetë mendoj se Valet është emocionuese. Unë përdor një numër ambientesh të ndryshme zhvillimi. Unë përdor një Vagrant për zhvillimin tim lokal. Unë përdor Docker. Ka të bëjë me përdorimin e mjetit që është i duhuri për atë që duhet të bësh. Kur Valet është instaluar në sistemin tuaj, ai gjithmonë funksionon në sfond. Kur funksionon vetëm në punë, kërkon vetëm 7 MB memorje. Krahasoni atë me [kur] ju ngarkoni një Vagrant në sfond; gjysma e RAM-it tuaj është zhdukur. Dhe ju po punoni për të dhe do të shkojë mirë, por krejt papritur ju duhet të hipni në një telefonatë në Skype ose duhet të hipni në një varje të Google ose diçka për të biseduar me ekipin tuaj. Dhe, në mes të varjeve të Google dhe Vagrant tuaj, krejt papritur RAM-i juaj thjesht po shkon. Valet janë një lloj jastëk gërvishtjeje. Kështu e shoh. Nëse keni nevojë të bëni diçka të shpejtë dhe të ndyrë dhe ta realizoni atë, Valet është metoda ime e preferuar për ta bërë atë.

WHC: Cilat janë disa nga karakteristikat që ofron WP Engine që zhvilluesit e WordPress mund të përfitojnë me të vërtetë?

JC: Ne thjesht kemi shtuar një mënyrë për të etiketuar instalimet tuaja dhe kategorizuar ato. Pra, në mënyrë efektive, nëse jeni duke ekzekutuar një llogari të vetme me 10 ose 20 ose sidoqoftë shumë instalime që keni, thoni që keni arritur të përzieni biznesin dhe personalin, dhe keni disa site personale në planin tuaj ku jeni duke shitur ose jeni duke shitur pritje për njerëz. Ju në të vërtetë mund të etiketoni dhe thoni “këto janë faqet e mia personale”. Gjithashtu, në krye të kësaj etiketimi gjithashtu ju lejon të etiketoni një sit të veçantë si një sit zhvillimi [ose] një sit skenë. Ndonjëherë njerëzit duan të vënë në skenë faqen e tyre në një ambient më të afërt me mjedisin jetësor. Flukset e punës që ne kemi arritur t’i shndërrojmë tani do t’ju lejojnë të keni një mjedis aktual prodhimi të stilit të skenave ku mund të vendosni diçka përpara se ta përfundoni atë.

WHC: Si duket e ardhmja për zhvillimin e WordPress?

JC: Matt Mullenweg, nja dy vjet më parë në State of the Word, tha në WordCamp U.S., “mësoni JavaScript thellësisht”. Tani për tani po zhvillohet një diskutim i madh rreth React and View. Me të vërtetë nuk më intereson se çfarë ata bëjnë në këtë pikë. Unë shoh përfitimet e të dyve. Por për shkak të API REST, kjo është arsyeja e tërë për të cilën ata po flasin se kanë përparësi për një kornizë JavaScript mbi tjetrën.

Reallyshtë vërtet emocionuese të shohësh aplikacionet që njerëzit do të arrijnë të ndërtojnë për këtë. E di që Human Made bën një aplikacion për nomadët dixhitalë që bredhin përreth. Ata mund të kontrollojnë dhe të bisedojnë dhe të gjitha këto gjëra të tjera — dhe WordPress është sfondi për këtë. Kjo është e mahnitshme. Fakti që këtu është një aplikacion iOS dhe e instaloni në telefonin tuaj, për aq sa dikush e di, është thjesht një aplikacion iOS. Por është WordPress nën të! Nëse do të më thonit pesë, dhjetë vjet më parë se WordPress do të jetë në iOS, do të më pëlqente, “Për çfarë? Azhurnimi i postimeve në iOS? ” Por tani, mundësitë janë pothuajse të pakufizuara.

Ndëgjoni intervistën e plotë në Podcast Cat Cat Web!

Klikoni Këtu për më shumë informacion mbi Karakteristikat e Zhvilluesit të WordPress të WP Engine

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map