Joomla’nın İçinde Açık Kaynaklı Konular Başkan Robert Jacobi

Robert-jacobi-joomla


Açık Kaynak Konuları Başkanı Robert Jacobi ile söyleşi

En iyi üç içerik yönetim sisteminden biri olan Joomla, birçok web sitesi sahibi tarafından her türlü site için kullanılmaktadır. Son zamanlarda 80 milyon indirme işaretini aşan Joomla Topluluğu gelişmeye devam ediyor. Robert Jacobi kısa süre önce Joomla projesini destekleyen organizasyon olan Açık Kaynak Konuları Başkanı seçildi. Robert ile Joomla ve içerik yönetim sistemleri hakkında konuşma şansı elde etmek benim için bir zevkti – Joomla web hosting için alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği.

Ele aldığı konular arasında:

  • Açık Kaynak Konularının Misyon ve Vizyonu
  • Joomla’nın Son Gelişmeleri
  • Joomla WordPress ve Drupal ile Nasıl Karşılaştırılır?
  • Joomla Öğrenmenin En İyi Yolu
  • Ne Web Hosting Türü Joomla için en iyisidir
  • Joomla’nın Geleceği

Web Hosting Cat: Joomla kısa süre önce 80 milyon indirme işaretini aştı. Bize Joomla Topluluğu’ndan ve yıllar içinde nasıl büyüdüğünden bahseder misiniz??
Robert Jacobi: Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşuz, bu yüzden Açık Kaynak Konuları Joomla için yasal ve finansal kol. Açık Kaynak Konuları tamamen gönüllüdür. Tüm Joomla Topluluğu tamamen gönüllüdür. İnternetin neredeyse yüzde dördüne güç veren, bilinen içerik yönetim sistemlerinin yüzde yedisinin üzerinde çalışan büyük bir proje olan internetteki en büyük açık kaynak projelerinden biridir..

WHC: Joomla projesini destekleyen kuruluş olan Açık Kaynak Konuları Başkanı olarak kuruluşun misyonu ve vizyonu hakkında konuşabilir misiniz??
RJ: Her şeyden önce, misyonumuz açık kaynaktır – geliştirdiğimiz ve geliştirdiğimiz her şeyin serbestçe erişilebilir, kolay erişilebilir ve kolay kullanışlı olmasını sağlamak. Web üzerinden iletişim kurmanın sadece bir blog hizmeti kadar basit olmayan ve aynı zamanda sıfırdan inşa etmek kadar karmaşık olmayan bir yol olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden, şablonları kolayca indirebilen ve gelişmiş sitelerin görsel depolarını ve geliştirici merkezli tasarımcıları genişletebilen geliştiricilere hitap edebileceğimiz orta yere ulaşmaya çalışıyoruz..

WHC: Joomla’nın son zamanlardaki gelişmeleri neler??
RJ: Joomla 3.7 beta 4’ü henüz duyurduk. İçeriği daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyoruz. İçeriğimizin çoğuna özel alanlar ekledik, bu yüzden sadece büyük bir makale değil, uluslararası dil desteğimizi de genişletiyoruz. Ve bu son beş yıldır çok çalıştığımız en önemli şeylerden biri..

WHC: İçerik yönetim sistemlerinin mevcut durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve gelecekte nereye yönelecekler??
RJ: Şu anda çok farklı iki grup var. İster kendi sunucunuzda ister bir barındırma sağlayıcısı ve hizmet olarak bulut yazılımı kullanıyor olun, yazılımınızı indirin ve çalıştırın. Joomla aslında joomla.com’da yönetilen bir servis modülüne sahiptir. Yazılım joomla.org adresinde mevcuttur. Bir hizmet olarak çalıştırmak için joomla.com’a da gidebilirsiniz..

WHC: Joomla’yı WordPress ve Drupal gibi diğer içerik yönetim sistemlerinden nasıl ayırt edersiniz??
RJ: WordPress büyük bir özel niş hizmet ediyor ve pazarın% 50’sine sahip olmaları tatlı bir yer ve çok başarılı. Joomla’ya bakarken, ikinci sırada olmasına rağmen, sadece% 4 civarında. WordPress, bu içeriğin tüketicisine çok hızlı bir şekilde basit içerik seviyeleri elde edebilir. Joomla’da odaklandığımız şey bir sonraki adımı atmak. Bir WordPress tipi modül ile rahat olan ve daha sonra kolayca bir mağaza eklemelerini, bir Drupal geliştiricisi kadar teknik olmak zorunda kalmadan, farklı içerik yapı türlerini çok kolay bir şekilde iş akışı eklemelerini nasıl sağlıyorsunuz? Bence tüketiciyi bir şeyi güçlü bir şekilde yapmaları gerektiğinde daha iyi anlıyoruz.

WHC: Birisi Joomla’nın nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsa, bunun hakkında gitmelerini nasıl önerirsiniz??
RJ: Doğrudan joomla.org’a gidin. Ancak, web sitesinde, oturmadan önce videolara çok fazla el sağlayan bir eğitim merkezimiz var. Ayrıca Joomla’yı çalıştırmak için çeşitli demo ortamlarımız da var. Demo.joomla.org var. Ücretsiz paketler sunan joomla.com var, bu yüzden indirmek ve yüklemek konusunda endişelenmenize bile gerek yok. Yazılımı sadece tarayıcınızdan nasıl kullanacağınız hakkında çok iyi bir fikir edinebilirsiniz..

WHC: Joomla, Holiday Inn, Birleşmiş Milletler ve Michael Phelps gibi her türlü web sitesine güç veriyor. Joomla kullanımı ile ilgili olarak büyüme artışı gördüğünüz belirli bir sektör veya web sitesi türü var mı??
RJ: Geleneksel olarak, Joomla kar amacı gütmeyen kuruluşlar için çok popüler olmuştur. Ve bu topluluğu çok iyi anladığımızı ve onlarla nasıl iletişim kuracağımızı ve siteler kurup onlarla nasıl çalışacağımızı bildiğimizi keşfettiler. Ancak her sektörde kullanılmıştır. Yani, özellikle Amerika dışında pek çok devlet sitesi var. Dolayısıyla, Avrupa web siteleri, resmi web siteleri Joomla merkezli, Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’nın yanı sıra yüz milyonlarca dolarlık ürün ve hizmet satan e-ticaret mağazalarından oluşuyor. Dolayısıyla, belirli bir son kullanıcı yoktur. Daha fazlasını yapmak isteyen ve tonlarca yazılım kodu tarafından değerlendirilmek istemeyen veya Drupal 7’nin işlemsel dilinin ne olduğunu öğrenmek istemeyen kullanıcıyı gerçekten hedefliyor.

WHC: Joomla web barındırma ararken dikkate alınması gereken önemli faktörlerden bazıları nelerdir? Ne tür bir barındırma önerirsiniz?
RJ: Birçoğu ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Yani, bazıları, “Beni tüm süreç boyunca tutacak birine ihtiyacım var” olabilir. Microsoft Azure veya Amazon web hizmetleriyle mükemmel ölçeklenebilir web siteleri de yapabilirsiniz. Microsoft Azure’un tek tıklamayla yüklenebilir bir Joomla sürümü vardır. Açıkçası PHP’nin son sürümünü çalıştıran bir web barındırma istiyorsun.

WHC: Gelecekte Joomla için neler var?
RJ: Muhtemelen yılın sonunda olmak isteyen, geri kalan API’lar için mimariyi genişleten, diğer yazılım ve hizmetler arasında daha fazla iletişim, kullanıcı deneyimini kolaylaştıran Joomla 4’ümüz var. Yani baktığımız bazı heyecan verici şeyler var.

Joomla Web Hosting Önerileri İçin Tıklayın

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector