SiteGround Uzmanı Hristo Pandjarov ile röportaj

Hristo Pandjarov - SiteGround


Bu günlerde daha hızlı bir web sitesine sahip olmak her zamankinden daha önemli. Ziyaretçilerinizi mutlu etmenin ve onları sitenizden ayrılmak için yeterince hayal kırıklığına uğratmamanın yanı sıra, daha hızlı bir yükleme web sitesi aslında arama motorları konusunda size yardımcı olabilir.

Hristo Pandjarov, SiteGround’da bir WordPress ve SEO uzmanıdır. Son zamanlarda, web sitesi hızı hakkında Hristo ile konuşma şansım oldu. Web sunucularından ve ters proxy’lerden veritabanı sorunlarına, içerik optimizasyonuna ve daha fazlasına kadar her şeyi içeren bir dizi yararlı ipucu sundu..

SiteGround’un müşterilerinin web sitelerini hızlandırmalarına nasıl yardımcı olduğunu da tartıştık.

Web Hosting Cat: Biraz arka planınızla başlayalım. SiteGround için ne tür harika şeyler üzerinde çalışıyorsunuz??

Hristo Pandjarov: WordPress müşterilerimiz için yaptığımız hemen hemen her şey üzerinde çalışıyorum. En yeni ve en havalı araçlarımız, web sitenizin bir kopyasını hızlı bir şekilde kopyalamanıza olanak tanıyan, canlı sayfalarınız üzerinde çalışmanıza gerek kalmadan hazırlama aracımızdır. Ve en sofistike önbellek sistemlerinden birine sahibiz: SuperCacher – web sitenizin performansını büyük ölçüde geliştirir.

WHC: Ne kadar bir fark web hosting aslında site hızı açısından yapar?

HP: Çok fazla fark yaratıyor. Sunucu iletişiminizi, sunucu yapılandırmanızı, ağınızı, veri merkezinizi optimize etmek için yeterli çaba göstermediyseniz; iyi hız elde edemezsiniz. İnsanlara sadece PHP ve MySQL sağlamak artık yeterli değil. Kaliteli bir web barındırma sağlayıcısı size Nginx veya Vernik gibi güzel bir önbellek mekanizması ve web sitenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlar vermelidir.

WHC: Dosya önbelleklemesine karşı ters proxy’lerden biraz bahsedebilir misiniz? Benzer mi? Biri diğerinden daha mı iyi? ne önerirsiniz?

HP: Benzer şekilde çalışırlar. Her ikisi de web sitenizin son çıktısını bir önbellekte saklar. Ve sonra bir sonraki ziyaretçi aynı sayfayı açtığında, bu içerik değiştirilmezse, dinamik olanın yerine önbelleğe alınmış sürümünü alırlar. Böylece, MySQL veritabanı isteklerini kaydediyorsunuz, PHP hizmetinin çalışmasını kaydediyorsunuz ve genellikle yükleme sürelerinizi daha hızlı hale getiriyorsunuz.

Fark, dosya önbellekleme sağlayan eklentiler; ters vekiller sunucunun belleğinde saklanırken, bu bilgileri sunucunun sabit diskinde saklarlar. Dahası, web sunucusunun önünde çalışırlar. Bu nedenle, ters proxy’leriniz normal dosya önbelleğe alma işleminizden çok daha karmaşıktır. Bilgileri RAM’den alırsınız, ki bu bilgiyi alacağınız en hızlı yer.

WHC: Veritabanları, darboğazlara sahip olabileceğiniz başka bir büyük sorundur. Veritabanlarınızla yavaş sorguları ele almanın en iyi yolları nelerdir??

HP: Önce yavaş sorgularınızı izlemeniz gerekir. MySQL yavaş sorgu günlüğü bu [yavaş] sorguların nedenini gösterecektir. Muhtemelen optimize edilmemiş bir eklentiniz veya yazdığınız iyi olmayan bir kod parçanız var. Tüm bu sorunları çözmek için tek bir kural yok.

WHC: Herkesin web sitesinin ilgi çekici içeriğe sahip olması gerekiyor. Sayfa içeriğimizi daha hızlı yüklenmesi için optimize etmenin bazı yolları nelerdir??

HP: Ziyaretçilerinizin web sitenizle gerçekte nasıl etkileşime girdiğini analiz etmek için biraz zaman harcamak harika bir fikirdir. Orada ücretsiz araçlar ve ücretli araçlar var. Aklımda Crazy Egg var çünkü düzenli olarak SiteGround ve kişisel web sitelerimi test etmek için kullanıyorum. Sitenize yalnızca küçük bir JavaScript eklersiniz. Ardından, kullanıcılarınızın web sitenizle gerçekte nasıl etkileşime girdikleri hakkında bilgi toplamaya başlar. Örneğin, ziyaretçilerinizin çoğunun içeriğinizin sonuna gelmediğini görebiliyorsanız, belki de bu sayfayı birden çok sayfaya kesmek için iyi bir yer var.

WHC: Son olarak, tarayıcı düzeyine inmek, bireysel tarayıcılarınızı işleri daha hızlı hale getirmek için optimize edebileceğiniz bir şey var mı??

HP: Yapabileceğiniz birkaç şey var. En güçlü olanları, tarayıcınızın önbelleğe almasını sağlamaktır – bu da ziyaretçilerinizin tarayıcılarına JavaScript dosyaları, css dosyaları gibi belirli türdeki kaynakların yerel bir kopyasını ne kadar süreyle tutacağını söyler. Ve sık sık bunları değiştirmeyeceğinizi biliyorsanız, bunları bir ay gibi daha yüksek bir değere ayarlayabilirsiniz. Ziyaretçiniz dizininizi yüklediğinde, bu css ve JavaScript dosyalarını alacaktır. Ve sonra, aynı dosyalara dayanan diğer tüm sayfalar çok daha hızlı işlenecek çünkü bunlar zaten yerel sabit disklerinde depolanacak.

Başka bir şey içeriğinizi sıkıştırmak gzip etmektir. Bu şekilde, bu verilerin sıkıştırılmış bir sürümünü ağ üzerinden iletirsiniz.

WHC: SiteGround’da turnadan aşağı inen heyecan verici her şey?

HP: Önceden planlanmış çok güzel şeyler var. Tavsiyem blogumuzu takip etmek. Yeni bulut barındırma platformumuzu tanıttık. Konteyner tabanlıdır. Süper hızlı. Gerçekten, gerçekten ölçeklenebilir. Sürekli yeni şeyler eklemek [ve] hizmetimizi geliştirmek için çalışıyoruz.

Röportajın tamamını dinlemek için Web Hosting Cat Podcast’ini indirin.

SiteGround’un barındırma özellikleri hakkında daha fazla bilgi için web sitelerini ziyaret etmek üzere burayı tıklayın

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector