Uvnitř Joomly s prezidentem Open Source Matters President Robert Jacobi

robert-jacobi-joomla


Rozhovor s prezidentem Open Source Matters Robertem Jacobim

Jako jeden z prvních tří systémů pro správu obsahu používá Joomla mnoho majitelů webových stránek pro všechny druhy webů. Poté, co nedávno překonala hranici 80 milionů stažení, se komunitě Joomla daří. Robert Jacobi byl nedávno zvolen prezidentem Open Source Matters – organizace, která podporuje projekt Joomla. Bylo mi potěšením získat příležitost mluvit s Robertem o Joomle a systémech pro správu obsahu – včetně toho, co hledat při nakupování webhostingu Joomla..

Mezi témata, kterými se zabýval, byly:

 • Poslání a vize otevřených zdrojů
 • Nedávná vylepšení Joomly
 • Jak Joomla porovnává s WordPress a Drupal
 • Nejlepší způsob, jak se naučit Joomla
 • Jaký typ webhostingu je pro Joomlu nejlepší
 • Budoucnost Joomly

Web Hosting Cat: Joomla nedávno překonala hranici 80 milionů stažení. Můžete nám říct o komunitě Joomla ao tom, jak se v průběhu let rozrostla?
Robert Jacobi: Jsme nezisková organizace, takže Open Source Matters je právní a finanční složkou Joomly. Open Source Matters je zcela dobrovolný. Celá komunita Joomla je zcela dobrovolná. Je to jeden z největších open source projektů na internetu, který napájí téměř čtyři procenta internetu, přes sedm procent známých systémů pro správu obsahu – obrovský projekt.

WHC: Jako prezident Open Source Matters – organizace, která podporuje projekt Joomla, můžete mluvit o poslání a vizi organizace?
RJ: Naším posláním je především otevřít zdroj – zajistit, aby vše, co vyvíjíme a budujeme, bylo volně dostupné, snadno dostupné a snadno užitečné. Věříme, že existuje způsob, jak komunikovat napříč webem, který není tak jednoduchý jako služba blogu a není tak složitý jako budování od nuly. Snažíme se tedy zasáhnout to střední prostředí, kde se můžeme obrátit na vývojáře, kteří si snadno stáhnou šablony a rozšíří své vizuální úložiště vyspělých webů, stejně jako designéry, kteří jsou zaměřeni na vývojáře.

WHC: Jaká jsou nedávná vylepšení Joomly??
RJ: Právě jsme ohlásili Joomla 3.7 beta 4. Hledáme zpřísnění obsahu. K našemu obsahu jsme přidali vlastní pole, takže nejde jen o jeden velký článek, ani o rozšíření naší mezinárodní jazykové podpory. A to je opravdu jedna z klíčových úžasných věcí, na kterých jsme za posledních téměř pět let velmi tvrdě pracovali.

WHC: Jaký je váš názor na současný stav systémů pro správu obsahu a kam směřují v budoucnu?
RJ: Teď jsou dvě velmi odlišné skupiny. Řekl bych, že si stáhnete svůj software a necháte ho běžet – ať už to děláte na vlastní sadě serverů nebo používáte poskytovatele hostingu, stejně jako cloudový software jako služba. Joomla má ve skutečnosti modul spravovaných služeb na adrese joomla.com. Software je k dispozici na adrese joomla.org. Můžete také přejít na stránku joomla.com a spustit ji jako službu.

WHC: Jak byste odlišil Joomlu od jiných systémů pro správu obsahu, jako jsou WordPress a Drupal?
RJ: WordPress slouží skvělému specifickému výklenku a je to milé místo a velmi úspěšné, že vlastní 50% trhu. Zatímco se podíváte na Joomlu, i když je na druhém místě, je to jen kolem 4%. WordPress by mohl spotřebitele tohoto obsahu dostat velmi rychle. To, na co se zaměřujeme na Joomlu, činí tento další krok. Jak můžete získat někoho, kdo je s modulem typu WordPress pohodlný, a pak je přimět, aby přidali obchod velmi snadno, přidali pracovní tok velmi snadno, různé typy struktur obsahu – aniž by museli být tak technický jako vývojáři společnosti Drupal. Myslím, že chápeme spotřebitele lépe, když musí něco udělat mocným způsobem.

WHC: Pokud se někdo chce naučit, jak používat Joomlu, jak byste doporučil, aby se o to starali?
RJ: Jděte přímo na joomla.org. Na webu však máme také velké vzdělávací centrum, které poskytuje spoustu rukou na videích, kterými můžete procházet, než si tam sedíte a stahujete je. Máme také několik typů demonstračních prostředí pro spuštění Joomly. K dispozici je demo.joomla.org. Joomla.com nabízí bezplatné balíčky, takže si ani nemusíte dělat starosti se stahováním a instalací. Můžete získat velmi dobrou představu o tom, jak používat software právě prostřednictvím vašeho prohlížeče.

WHC: Joomla ovládá všechny druhy webových stránek, včetně Holiday Inn, OSN a Michaela Phelpsa. Existuje nějaký konkrétní obor nebo typ webových stránek, u kterých vidíte zvýšený růst s ohledem na používání Joomly?
RJ: Tradičně byl Joomla velmi oblíbený pro neziskové organizace. A zjistili, že jsme této komunitě rozuměli velmi dobře a my víme, jak s nimi komunikovat a zřídit weby a pracovat s nimi. Používá se však v každém odvětví. Dostáváme tedy hodně vládních webových stránek, zejména mimo Ameriku. Takže evropské webové stránky, vládní webové stránky jsou založeny na Joomle, v Africe, na Středním východě a v jihovýchodní Asii – stejně jako v obchodech s elektronickým obchodem, které prodávají desítky až stovky milionů dolarů produktů a služeb. Neexistuje tedy žádný konkrétní koncový uživatel. Skutečně se zaměřuje na uživatele, který chce dělat více a nechce se zatěžovat tunami softwarového kódu nebo se učit, ať už je procedurální jazyk Drupalu 7 jakýkoli.

WHC: Jaké jsou důležité faktory, které je třeba zvážit při hledání webhostingu Joomla? Jaký typ hostingu byste doporučil?
RJ: Hodně z toho závisí na vašich potřebách. Může to tedy být: „Potřebuji někoho, kdo mě během celého procesu drží.“ S webovými službami Microsoft Azure nebo Amazon můžete také vytvářet skvělé škálovatelné weby. Microsoft Azure má nainstalovatelnou verzi Joomla na jedno kliknutí. Je zřejmé, že chcete webového hostitele, který používá nejnovější verzi PHP.

WHC: Co bude v budoucnu na Joomle??
RJ: Máme Joomla 4, která se pravděpodobně blíží ke konci roku, což rozšiřuje architekturu pro zbytek API, více komunikace mezi jiným softwarem a službami, zefektivňuje uživatelské prostředí. Takže se na něco díváme.

Klikněte zde pro doporučení Joomla Web Hosting

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map