Web Hosting ve SEO 2019

Web Hosting ve SEO


Web barındırma 2019 yılında SEO etkiler mi? Google ve arama motorları algoritmalarını değiştirdikçe arama motoru optimizasyonu yıllar içinde gelişmeye devam ederken, web hosting dolaylı olarak SEO’nuzu aşağıdaki şekillerde etkilemeye devam ediyor.

Herkes SSL Kullanmalıdır

Google ve web tarayıcılarının https’yi kritik öneme sahip olduğunu düşündüğü bir gerçektir. Bugünlerde SSL kullanmıyorsanız, web siteniz güvenli değil olarak işaretlenir. Sitenizi korumanın yanı sıra, SSL / TLS’yi kullanmak da arama motoru sıralamalarında bir artış sağlar. Google’ın Web Yöneticisi Eğilimler Analisti Gary Illyes ile konuştuğumda SSL / TLS kullanmanın web sitenizin SERP’sine kesinlikle yardımcı olduğu konusunda kararlıydı. Aslında, Gary bu algoritma üzerinde çalıştığından beri işe yaradığını bildiğini söyledi.

İyi haber burada web hosting şirketlerinin birçoğu https’nin öneminin farkındadır ve şimdi hosting planları ile ücretsiz SSL Sertifikaları dahil edilmektedir. Kesinlikle ücretsiz SSL ile bu hosting paketlerinden birini seçmenizi tavsiye ederim.

Hız Bir Derece Önemlidir

Web sitesi hızı, arama motoru sıralamalarınızda, ancak daha az bilinen bir derecede de rol oynar. SSL’den farklı olarak, Gary’ye web sitesi hızının SERP’de bir faktör olduğunu sorduğumda, hızın sıralamalarda büyük bir faktör olduğunu asla söylemediklerini söylememi sağladı. Daha sonra, hızın bir miktar etkisi olabileceğini söyledi, ama gerçekten o kadar da değil. Algoritmalar sürekli değiştiğinden, hızlı performans gösteren bir web sitesine sahip olmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ve, kesinlikle doğru web barındırma sitenizi hızlandırmak büyük bir rol oynayabilir.

Daha hızlı performans gösteren web siteleri ve daha az kesinti SEO sonuçlarınız için yararlı olacak mükemmel mantıklı olsa da, bu herkes dışarı çıkmak ve adanmış hosting almak anlamına mı geliyor? SEO’yu etkileyen diğer birçok faktörle, böyle düşünmezdim. Ekstra maliyet, birçok kişi için ek satın alma işlemini haklı çıkarmayacak.

Diğer Web Hosting Faktörleri

Daha az bir ölçüde, özel bir IP adresi almak için aynı şey söylenebilir. Adanmış hosting satın almak kadar maliyet değildir. Ancak, benim deneyimim, özel bir IP’nin arama motorları kadar bu kadar fark yaratmadığıydı. Şimdi herkesin durumu biraz farklı olabilir ve bazı uzmanlar kesinlikle buna sahip olabilir. Özel bir IP almanın herhangi bir zararı yoktur, ancak çok fazla web siteniz varsa, uygun maliyetli olmayabilir. Diğer uzmanlardan da duyduğum gibi, web barındırma şirketlerinin, bir müşterinin diğeri için sorun yaratmaması için paylaşılan kullanıcıları ayırmak ve yalıtmak için bugünlerde gerçekten iyi bir iş çıkardığını duydum. Özel IP adresleri ve SEO hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

Belirtilen bir diğer faktör, bir web hedef pazar ile aynı yerde sağlayıcı barındırma elde etmektir. Bunun faydalı olacağını kabul etsem de, her zaman bu kadar basit değil. İlk olarak, tüm web hosting şirketleri veri merkezi konumlarını ifşa etmez. Bazı toplantı sahipleri konumlarını tanımlasa da, sorun hedef kitlenizin olduğu yer haline gelir. Yerel bir işletmediyseniz, bunu yapmak çok daha kolaydır. Ancak, birçok web sitesi sahibi yalnızca belirli bir ülkeyi değil, büyük olasılıkla dünya çapında bir kitleyi hedeflemektedir – bu da bir barındırma konumu seçerken daha karmaşık hale getirir.

Peki, web hosting genel SEO stratejinizde ne kadar büyük bir rol oynamalı? Bu noktada, daha köklü, en yüksek puan alan web hosting şirketlerinden birini seçerek SEO’nuzu eşit şekilde etkileyeceğini söyleyebilirim. Yine, özel hosting satın almak web sitenizin hızını ve çalışma süresini artırabilir, ancak SEO’nuzu geliştirecek ne kadar (varsa) tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

Özel bir IP Adresi Seçmeniz Gerekirse?

Web hosting ve web sitelerinin en çok tartışılan yönlerinden biri (paylaşılan bir aksine) adanmış bir IP adresine sahip olup olmadığını arama motoru optimizasyonu (SEO) geliştirir. Ve görüşler geniş ölçüde değişse de, uzmanların çoğu SEO’ya yardımcı olmak için özel bir IP’ye sahip olma eğilimindedir. Özel bir IP adresi satın almanın başka nedenleri olsa da (örneğin, bir e-ticaret web siteniz olacaksa), soru birçok kişi için kalır: SEO amaçlı özel bir IP almalı mıyım?

Özel bir IP’nin arama motoru sonuçlarınız üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışırken sorun, bir IP’nin önemini izole etmenin zor olduğu diğer birçok faktörün olmasıdır. Örneğin, arama motoru sorgusunun ilk 50 web sitesinin çoğu adanmış bir IP kullanıyor olsa bile, bu siteler tarafından istihdam birçok SEO yöntemleri olabilir. Hatta tanınmış SEO uzmanları bile Bruce Clay ve Ortakları özel bir IP’ye geçmenin sıralamalarda artışa neden olduğunu bulsalar da, bunun sadece bir tesadüf olabileceğini belirtiyorlar..

Bu tür durumlarda, benim için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için genellikle kendi testlerimi ve araştırmalarımı yapmak isterim. Ben de kendi denememi yapmaya karar verdim. Özellikle, daha önce paylaşılan bir IP kullanan birkaç sitem için özel bir IP adresi satın aldım. Özel bir IP’nin etkilerini daha fazla ayırmaya çalışmak için iki farklı türde siteyi test ettim. Birincisi, esas olarak içerik ve yazarlık üzerine yoğunlaştığım ve geri bağlantılardan endişe duymadığım nispeten daha yeni bir sitedir. Test ettiğim diğer web sitesi birkaç yıldır var ve trafiği artırmak ve artırmak için çok daha fazla geri bağlantı ve diğer SEO yöntemleri yaptım. Aslında, bu ikinci site Google güncellemeleriyle bir darbe aldı.

Ayrı zamanlarda iki çalışma yaptım. İşte ilk defa bulduğum şey. Aşağıdaki grafiklere bir göz atın. Paylaşılan bir IP kullanarak geçen ayın verilerini, özel bir IP adresi kullanan en son ayın verileriyle karşılaştırarak, arama motoru gösterimlerinde herhangi bir gelişme olmadığını görebilirsiniz.

Web Sitesi A Paylaşılan IP Adresi Kullanma:
Site A Paylaşılan IP Sonuçları

A Web Sitesi Adanmış IP Adresi Kullanma:
A Sitesi Özel IP Sonuçları

Web Sitesi B Paylaşılan IP Adresi Kullanma:
Site B Paylaşılan IP Sonuçları

Adanmış IP Adresi Kullanarak Web Sitesi B:
Site B Adanmış IP Sonuçları

Aslında, sayılar aslında daha düşüktür. A Sitesi (daha yeni web sitesi) 10.000’in üzerinde gösterimden 9.000’in biraz altına indi. Site B (daha köklü web sitesi) 100 gösterimden daha düşüktü. Arama sorgusu sonuçları için ortalama konum da çok az gelişme gösterdi veya hiç iyileşme göstermedi. Daha yeni site için ortalama konum sadece bir puan iyileşti. Eski site için ortalama konum 7 puan daha kötüydü.

Açıkçası, SEO sonuçlarınızı etkileyen birçok faktör vardır. Ve sonuçlarınız farklı olabilir. Ancak, şimdiye kadar testlerimle, özel bir IP adresinin SEO’nuzu geliştirmediği anlaşılıyor. Özel bir IP almakla ilgili kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Ancak, SEO’nuzu geliştirmek için esas olarak bir tane satın alıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabileceğinizi unutmayın..

İkinci test çalışmamın arama motoru gösterimlerine baktığımızda, Site A (yeni site) aslında bir ay önce yaptığı sayıları daha düşük. Site B (eski site) aslında gösterimlerde hafif bir artış göstermektedir; ancak bunun nedeni, son zamanlarda yapılan bir Google güncellemesi dahil diğer faktörler olabilir.

Site A: Önceki Arama Motoru Sonuçları
A Sitesi Özel IP Sonuçları

Site A: Güncellenmiş Arama Motoru Sonuçları
A Sitesi Özel IP Sonuçları Güncellendi

Site B: Önceki Arama Motoru Sonuçları
Site B Adanmış IP Sonuçları

Site B: Güncellenmiş Arama Motoru Sonuçları
Site B Adanmış IP Sonuçları Güncellendi

Bu noktada, özel bir IP adresinin SEO’nuzu geliştireceğine dair gerçek bir kanıt görmüyorum. Kesinlikle SSL kullanan siteler için gereklidir. Ancak daha iyi bir SEO için sadece bir tane satın almayı düşünüyorsanız, biraz beklemenizi ve biraz tasarruf etmenizi öneririm.

Düşüncelerimle birlikte duymuş olabileceğiniz özel IP’lerle ilgili diğer birkaç iddia:

Paylaşılan bir IP kullanıyorsanız, siteniz IP adresinizi paylaşan bir spam sitesi tarafından kirlenmiş olabilir.

Bir zamanlar bu doğru olsa da, böyle bir sorun yaşamamıştım. Gerçek şu ki, çoğu web hosting firmaları paylaşımlı hosting müşterilerini birbirinden ayırmak için harika bir iş çıkarıyor.

Sanal bir IP adresi kullanırsanız, URL yerine IP’nizi girerek sitenize gitmeye çalışan biri, başkasının web sitesine sarılabilir.

Bu durum genellikle yalnızca sunucunuz yanlış yapılandırılmışsa oluşur. Yine, bu tür bir sorun yaşamadım. Paylaşılan IP adresiniz bir tarayıcıya yazıldığında genellikle olan şey, web barındırma sayfanıza gitmenizdir. Ve gerçekten, kaç kişi gerçekte bir URL yerine bir IP adresi yazıyor??

Web Hosting ve SEO’da Sonuç: 2019

Web hosting ana etkileri olabilir web sitenizin hızı ve SSL kalır. Arama motorlarında (geri bağlantılar, etki alanı otoritesi vb.) Nasıl sıralandığınızı belirlemek için çok daha büyük faktörler olsa da, ücretsiz SSL içeren ve kendi performans önbelleği ile birlikte birden çok veri merkezi konumu sunan bir web barındırma sağlayıcısı seçmek asla acımaz teknoloji.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map