WordPress Sitenizi Yedekleme

nasıl yapılır-yedekleme-your-wordpress-sitesi


En iyi suç iyi bir savunmadır. Web sitesi güvenliği durumunda, en iyi savunma verilerinizin düzgün bir şekilde yedeklendiğinden emin olmaktır. WordPress bugünlerde en popüler web sitesi platformu olduğundan, WordPress sitelerinin genellikle saldırı altında olması şaşırtıcı değildir. WordPress sitenizi nasıl yedekleyeceğinize ve korumalı olduğunuzdan nasıl emin olacağınıza dair bazı ipuçları.

WordPress Yedekleme Eklentileri

WordPress sitenizi yedeklemenin en kolay yolu, yedeklerinizi gerçekleştirmek için bir eklenti ve dış hizmet kullanmaktır. Ben şahsen bu yöntemi kullanmıyorum. Ancak, burada en popüler iki WordPress yedekleme eklentisi.

BackupBuddy—Otomatik yedeklemeleri zamanlamanızı ve verileri tesis dışında depolamanızı sağlar.

Dropbox’a WordPress Yedekleme– WordPress sitenizi Dropbox hesabınıza yedeklemenizi ve depolamanızı sağlar.

Bunun gibi eklenti yedekleme çözümleri uygun olsa da, daha fazla paraya da mal olabilirler.

Manuel Yedekleme

Düşündüğünüzün aksine, WordPress sitenizi manuel olarak yedeklemek aslında o kadar da zor değildir ve çok fazla zaman almaz. Web sitelerim için yalnızca manuel olarak yedeklemeyi tercih ediyorum. İşlem kolaydır ve kendi yedeklemelerinizi yapmak için fazladan paraya mal olmaz.

WordPress sitenizi manuel olarak yedeklemek temel olarak iki adımdan oluşur: Veritabanınızı ve WordPress yapılandırma ve içerik dosyalarınızı yedekleme. CPanel kullanarak kendi WordPress yedeklemenizi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. Daha pahalı bir premium yönetilen WordPress barındırma planı seçmediğiniz sürece her zaman bir cPanel web barındırma ile gitmenizi öneririz. cPanel çoğu durumda tercih edilen barındırma arayüzümüzdür.

MySQL Veritabanınızı Yedekleme
cpanel-phpmyadmin
Veritabanınızı yedeklemek için phpMyAdmin kullanın.

WordPress sitenizin hangi veritabanını kullandığını bilmiyorsanız, wp-config.php dosyanızı görüntüleyebilirsiniz. Şuna benzeyen veritabanı tanımlı ifadeyi görene kadar dosyada gezinin:
wordpress veritabanı adı

Veritabanı adına sahip olduğunuzda, phpMyAdmin’i başlatın ve bu veritabanını seçin. Tüm tabloları seçin ve ekranın üst kısmındaki Dışa Aktar sekmesini tıklayın. Ardından Dışa Aktarma Yöntemi’nin altındaki Özel seçeneğini tıklayın.
ihracat-wordpress-veritabanı

Veritabanını geri yüklerseniz ve aynı ada sahip tablolar varsa hataların oluşmasını önlemek için Nesne Oluşturma Seçenekleri altındaki DROP TABLO Ekle onay kutusunu tıklatın..
yedekleme-wordpress-veritabanı

Ardından, veritabanınızın bir kopyasını dışa aktarmak ve indirmek için Git düğmesini tıklamanız yeterlidir..

WordPress Dosyalarınızı Yedekleme
cpanel dosya yöneticisi
Bir sonraki adım, WordPress yapılandırma dosyalarınızı ve diğer içerikleri (görüntüler, eklentiler vb.) Yedeklemektir. CPanel’de FTP veya Dosya Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Şahsen Dosya Yöneticisini tercih ediyorum.

WordPress’i bir alt dizine yüklediyseniz, o alt klasörü kopyalayıp indirebilirsiniz. Ancak, WordPress’i kök dizininize kurduysanız, yedeklemeniz gereken dosyalar genellikle public_html dizininizde olacaktır. İçerik şu şekilde görünecektir:
yedekleme-bu-wordpress-files

Tüm .php dosyalarını ve tüm klasörleri yedeklemek istersiniz. Dosyalarınız büyükse, bunları bir zip arşivine sıkıştırabilir ve ardından bilgisayarınıza indirebilirsiniz..

Ek yedekleme koruması için, güvenli saklama için veritabanınızı ve WordPress dosyalarınızı harici bir ortama kopyalayın.

Web Hosting Yedekleri

a2-hosting SiteGround

Son olarak, eklenen güvenlik veya yedeklemenin son satırı olarak, web barındırma planınız WordPress web siteleriniz için yeterli bir yedekleme ve geri yükleme hizmeti içermelidir. Daha önce web sunucularının en iyi yedekleme ve geri yükleme özelliklerine sahip olduğu bir makale yazdım, bu yüzden şu anda ayrıntılı bir şekilde ayrıntıya girmeyeceğim (ayrıntıları görmek için bu makalenin sonundaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz).

Bir hatırlatma olarak, web sitelerinizi yedeklemek için yalnızca web barındırıcınıza güvenmeyin. WordPress sitenizin her zaman geçerli bir kopyasına sahip olduğunuzdan emin olmak için her zaman manuel olarak veya ayrı bir yedekleme hizmeti aracılığıyla kendi veri yedeklemelerinizi gerçekleştirin.

Şimdilik, sadece veri yedekleme ve geri yükleme için en iyi web barındırma planlarından ikisinin SiteGround ve A2 Hosting’ten geldiğini size bildireceğim. Yalnızca mükemmel veri yedeklemeleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda WordPress için en iyi barındırma şirketlerinden ikisidir. A2 Hosting, hız ve güvenlik için optimize edilmiş bir WordPress ortamı sağlar. SiteGround, çok uygun fiyatlarla yönetilen WordPress barındırma özellikleri sunar. Ve her iki şirkette de müşteri desteği harika.

Web Hosting Yedekleme Kılavuzumuzu Görmek İçin Buraya Tıklayın

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map