Inside Joomla z Prezesem ds. Otwartego Oprogramowania Robertem Jacobim

robert-jacobi-joomla


Wywiad z Prezesem ds. Otwartego Oprogramowania Robertem Jacobim

Jako jeden z trzech najlepszych systemów zarządzania treścią, Joomla jest używana przez wielu właścicieli witryn do wszystkich rodzajów witryn. Społeczność Joomla, która niedawno przekroczyła 80 milionów pobrań, nadal się rozwija. Robert Jacobi został niedawno wybrany Prezesem Open Source Matters – organizacji wspierającej projekt Joomla. Z przyjemnością mogłem porozmawiać z Robertem na temat Joomla i systemów zarządzania treścią – w tym na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu Joomla.

Wśród poruszonych przez niego tematów były:

 • Misja i wizja spraw open source
 • Najnowsze ulepszenia Joomla
 • Jak Joomla wypada w porównaniu z WordPress i Drupal
 • Najlepszy sposób na naukę Joomla
 • Jaki rodzaj hostingu jest najlepszy dla Joomla
 • Przyszłość Joomla

Web Hosting Cat: Joomla ostatnio przekroczył 80 milionów pobrań. Czy możesz nam powiedzieć o społeczności Joomla i jej rozwoju na przestrzeni lat?
Robert Jacobi: Jesteśmy organizacją non-profit, więc Open Source Matters jest prawnym i finansowym ramieniem Joomla. Open Source Matters jest całkowicie wolontariuszem. Cała społeczność Joomla jest całkowicie wolontariuszem. Jest to jeden z największych projektów open source w Internecie, zasilający prawie cztery procent internetu, ponad siedem procent znanych systemów zarządzania treścią – ogromny projekt.

WHC: Jako prezes Open Source Matters – organizacji wspierającej projekt Joomla, czy możesz mówić o misji i wizji organizacji?
RJ: Przede wszystkim naszą misją jest open source – upewnianie się, że wszystko, co opracowujemy i budujemy, jest ogólnodostępne, łatwo dostępne i użyteczne. Uważamy, że istnieje sposób komunikowania się przez Internet, który nie jest tak prosty jak usługa blogowa, a także nie jest tak skomplikowany jak tworzenie od zera. Dlatego staramy się trafić na środek, gdzie możemy spodobać się programistom, którzy mogą łatwo pobierać szablony i rozszerzać swoje wizualne repozytorium opracowanych witryn, a także projektantom, którzy są zorientowani na programistów.

WHC: Jakie są niektóre z ostatnich ulepszeń Joomla?
RJ: Właśnie ogłosiliśmy wersję beta Joomla 3.7. Chcemy, aby treść była bardziej dostępna. Dodaliśmy niestandardowe pola do wielu naszych treści, więc nie jest to tylko jeden duży artykuł, a także rozszerzenie naszej obsługi języków międzynarodowych. To była naprawdę jedna z kluczowych niesamowitych rzeczy, nad którymi ciężko pracowaliśmy przez ostatnie prawie pięć lat.

WHC: Jakie jest Twoje zdanie na temat obecnego stanu systemów zarządzania treścią i dokąd zmierzają w przyszłości?
RJ: Cóż, teraz są dwie bardzo różne grupy. Powiedziałbym, że pobierz oprogramowanie i uruchom je – niezależnie od tego, czy robisz to na własnym zestawie serwerów, czy korzystasz z usług dostawcy hostingu, a także oprogramowania w chmurze jako usługi. Joomla ma moduł usług zarządzanych na stronie joomla.com. Oprogramowanie jest dostępne na stronie joomla.org. Możesz także przejść do witryny joomla.com, aby uruchomić ją jako usługę.

WHC: Jak odróżniłbyś Joomla od innych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress i Drupal?
RJ: WordPress służy wielkiej, specyficznej niszy i jest to sympatyczny i bardzo udany, że posiada 50% rynku. Podczas gdy patrzysz na Joomla, mimo że jest na drugim miejscu, to tylko około 4%. WordPress może bardzo szybko dostarczyć konsumentom tych treści proste poziomy zawartości. To, na czym skupiamy się w Joomla, to kolejny krok. Jak zdobyć kogoś, kto czuje się komfortowo z modułem typu WordPress, a następnie bardzo łatwo dodaje sklep, bardzo łatwo dodaje przepływ pracy, różne rodzaje struktur treści – bez konieczności bycia technicznym jak programista Drupal. Myślę, że lepiej rozumiemy konsumenta, gdy musi on zrobić coś po prostu w potężny sposób.

WHC: Jeśli ktoś chce nauczyć się korzystać z Joomla, jak byś go polecił?
RJ: Idź prosto do joomla.org. Ale mamy również duże centrum edukacyjne w witrynie, które zawiera wiele praktycznych filmów, po których można przejść, zanim zaczniesz je pobierać. Posiadamy również wiele rodzajów środowisk demonstracyjnych do uruchamiania Joomla. Jest demo.joomla.org. Istnieje joomla.com, który oferuje bezpłatne pakiety, więc nie musisz się nawet martwić o pobranie i instalację. Możesz uzyskać bardzo dobry pomysł na to, jak korzystać z oprogramowania za pośrednictwem przeglądarki.

WHC: Joomla obsługuje wszystkie rodzaje stron internetowych, w tym Holiday Inn, United States i Michael Phelps. Czy jest jakaś konkretna branża lub typ witryny, w której obserwuje się wzrost w zakresie korzystania z Joomla?
RJ: Tradycyjnie Joomla jest bardzo popularna wśród organizacji non-profit. Odkryli, że bardzo dobrze rozumiemy tę społeczność i wiemy, jak się z nimi komunikować, konfigurować witryny i współpracować z nimi. Ale był stosowany w każdej branży. Mamy więc wiele witryn rządowych, szczególnie poza Ameryką. Europejskie witryny internetowe, witryny rządowe są oparte na Joomla, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej, a także sklepy eCommerce, które sprzedają dziesiątki do setek milionów produktów i usług. Tak więc nie ma konkretnego użytkownika końcowego. To naprawdę jest skierowane do użytkownika, który chce zrobić więcej i nie chce być obciążony mnóstwem kodu oprogramowania lub nauczyć się dowolnego języka proceduralnego Drupala 7.

WHC: Jakie są niektóre ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając hostingu Joomla? Jaki typ hostingu poleciłbyś?
RJ: Wiele zależy od twoich potrzeb. Tak więc niektóre z nich mogą brzmieć: „Naprawdę potrzebuję kogoś, kto utrzyma mnie przez cały proces”. Możesz także tworzyć świetne skalowalne strony internetowe za pomocą usług internetowych Microsoft Azure lub Amazon. Microsoft Azure ma instalowalną wersję Joomla za pomocą jednego kliknięcia. Oczywiście potrzebujesz hosta z najnowszą wersją PHP.

WHC: Co czeka Joomla w przyszłości?
RJ: Mamy Joomla 4, który prawdopodobnie ma się zakończyć pod koniec roku, który rozszerza architekturę pozostałych interfejsów API, zwiększa komunikację między innym oprogramowaniem i usługami, usprawnia obsługę. Jest kilka ekscytujących rzeczy, na które patrzymy.

Kliknij tutaj, aby wyświetlić zalecenia dotyczące hostingu Joomla

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map