SiteGround vs HostGator (maj 2020) – “Cila është vija e poshtme?”

Vizita e-siteground Vizita e-Hostgator-website


Ndërsa HostGator ka bërë disa përmirësime, SiteGround vazhdon të jetë një mundësi shumë më e mirë për mbajtjen në internet sipas mendimit tonë. Karakteristikat e menaxhimit të sitit të SiteGround dhe teknologjitë e pronarit ofrojnë performancë superiore. Dhe kur është fjala për mbështetjen e klientit, SiteGround ende e tejkalon HostGatorin në testimin tonë. Kur krahasojmë SiteGround dhe HostGator, zbulojmë se SiteGround vazhdon të sigurojë vlerë shumë më të mirë. Dhe, kur bëhet fjalë për pritjen e WordPress, ne besojmë se SiteGround është padyshim opsioni më i mirë.

SiteGround dhe HostGator të dy ofrojnë një formacion të ngjashëm të planeve të mbajtjes në internet. Unë kam qenë një klient i të dy kompanive, kështu që kam marrë përvojë të dorës së parë duke përdorur shërbimet e tyre. Në një kohë, unë do të thoja se HostGator ishte i preferuari këtu. Por tani, unë do t’i jepja SiteGround si preferencën time midis të dyve.

Krahasimi i Karakteristikave të WordPress
Përfshirë me Planin e Pritjes

SiteGroundHostGator
Preinstallation
Azhurnime automatikeTipar i përfshirë
Rikthim automatik i të dhënaveTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Në kërkesë rezervë dhe rivendosjeTipar i përfshirë
Skenimi i faqes në internetTipar i përfshirë
Caching e optimizuarTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Siguria e WordPressTipar i përfshirëTipar i përfshirë
Mund të menaxhohet WordPress?Tipar i përfshirëTipar i përfshirë

SiteGround vs HostGator: Dallimet

Avantazhet e SiteGround mbi HostGator:

 • Rekomanduar WordPress.org
 • Përfshinë Karakteristikat e Menaxhimit të Menaxhuar
 • Ndihmë Superiore e Konsumatorëve
 • Përfshin Starter WordPress për krijimin më të lehtë të faqeve
 • Teknologji superCacher për shpejtësinë më të shpejtë
 • Rezervime të automatizuara ditore

Avantazhet e HostGator mbi SiteGround:

 • Garancia e kthimit të parave 45 ditë
 • Përfshin ndërtuesin e faqes në internet HostGator

Detajet e SiteGround vs HostGator

Fitues

CategorySiteGroundSiteGroundHostgatorHostgatorComments
Qendrat e të dhënavefituesSiteGround ka 5 qendra të të dhënave në 3 kontinente të ndryshme.
Pajisjet e serveritfituesTeknologjia e serverëve NGINX me disqet e ngurta të shtetit (SSD)
rrjetfituesRrjet i disponueshëm i lartë me sisteme elektrike të tepërta
Regjistrim / Provizion i llogarisëfitues3 Klikime për të Vendosur një Uebfaqe të Re
Paneli i kontrollitfituesfituesTie. Të dy ofrojnë host cPanel.
Shpejtësia dhe performancafitues99,99% Uptime
sigurifituesMe SiteGround ju merrni Monitorimin Pro Active Server, Anti Bot AI dhe Le të Encrypt SSL.
Rikthim i të dhënavefituesSiteGround siguron një kopje rezervë automatike ditore dhe 30 kopje të disponueshme për rivendosje
Mjetet e zhvilluesitfituesSiteGround aktualisht po mbështet PHP 7.3
WordPressfituesSiteGround ofron karakteristika të menaxhimit të hosteve, duke përfshirë azhurnime automatike, rezervim të të dhënave dhe SuperCacher për shpejtësi të shtuar.
Aplikimet në UebfaqefituesfituesTie. Të dy ofrojnë 400+ aplikime përmes cPanel.
Koha e reagimit për mbështetjen e klientitfitues
Rezoluta e çështjes së mbështetjes së klientitfitues
Garancia e kthimit të paravefituesHostGator ofron një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh.
Çmimi / Valuefitues3,95 $ – 14,95 $ hënë.

Edhe pse të dy këta hostë në internet kanë plane pritëse që përmbajnë karakteristika të dobishme, SiteGround ofron vlerë shumë më të mirë ndërsa përfshin teknologjinë e tyre SuperCacher për shpejtësi më të mirë dhe kopje rezervë të sigurisë. Ne gjithashtu na pëlqen që ju të merrni falas CD CloudFlare. Dhe, SiteGround është po aq i mirë për faqet e internetit të WordPress, Joomla ose Drupal.

Ndërsa të dy SiteGround dhe HostGator ofrojnë mbështetje live chat (e cila është gjithmonë një gjë e mirë), koha e përgjigjes së SiteGround është shumë më e lartë se HostGator. Në fakt, unë përfundimisht do ta vlerësoja mbështetjen e klientëve të SiteGround më të lartë se sa mbështetjen e HostGator. HostGator ka një periudhë më të gjatë të garantimit të kthimit të parave prej 45 ditësh në krahasim me 30 ditë në SiteGround.

Ne na pëlqen që SiteGround dhe HostGator të dy ofrojnë cPanel si ndërfaqen e panelit tuaj të llogarisë. Por në përgjithësi për sa i përket performancës së faqes në internet, politikave rezervë dhe rivendosje, mbështetjes së klientit dhe veçorive të planit të pritjes, ne do t’i jepnim SiteGround avantazhin kur krahasohet me HostGator.

SiteGround
SiteGround

Biznesi i Filluar: 2004
Vlerësimi i BBB: B
Vendndodhja e qendrës së të dhënave: Chicago IL, N Amsterdam NL, Singapor SG, London UK

Çmimi: 3,95 $ mo. – 14,95 $ mo.
Bandwidth i pakufizuar: po
Magazinimi i Pafund: Jo (10 GB – 30 GB)
Email i pakufizuar: po
Domain Multiple Domains: Po (përveç planit të StartUp)

Ndërfaqja e hostimit: cPanel
Uptime në server: 99.9%
Periudha e rimbursimit të plotë: 30 dite
Në dispozicion të hostimit të përkushtuar: po

Shtesa falas:
CloudFlare CDN
Rikthim falas dhe rivendosje (përveç me planin StartUp)
Le të Encrypt SSL

Avantazhet e zgjedhjes së sitit rrethues:

 • Transferim falas në internet.
 • Servers në tre kontinente.
 • Përfshihet rrjeti i dorëzimit të përmbajtjes.
 • Shërbime të menaxhuara WordPress dhe Joomla të disponueshme.
 • Shërbimi SuperCacher në shtëpi i përfshirë.
 • Përditësime automatike të prizave të WordPress
 • Rezervime të automatizuara dhe të kërkuara në kërkesë
 • ndërfaqe cPanel dhe Softaculous.
 • Ata ofrojnë mbështetje telefonike, emaili dhe chat.
 • Mbështetje e shpejtë dhe e përgjegjshme e bisedës.

Klikoni këtu për të parë më shumë detaje në SiteGround

Hostgator
Hostgator

Biznesi i Filluar: 2002
Vlerësimi i BBB: C+
Vendndodhja e qendrës së të dhënave: Vendndodhjet e shumëfishta SoftLayer

Çmimi: 3.82 dollarë mo. – 13,56 $ mo.
Bandwidth i pakufizuar: po
Magazinimi i Pafund: po
Email i pakufizuar: po
Domain Multiple Domains: po

Ndërfaqja e hostimit: cPanel
Uptime në server: 99.9%
Periudha e rimbursimit të plotë: 45 ditë
Në dispozicion të hostimit të përkushtuar: po

Shtesa falas:
Kredi 100 $ Google Adwords
Ndërtues i sitit Basekit
4500 Modele Uebfaqesh

Avantazhet e zgjedhjes së HostGator:

 • Ata ofrojnë mbështetje telefonike, emaili dhe chat.
 • Të gjithë serverët e përbashkët janë 130% të energjisë me erë.

Klikoni këtu për të parë më shumë detaje në HostGator

Si Krahasohet SiteGround me hostet e tjerë të uebit?

SiteGround vs A2 Hosting
Krahasimi i A2 Hosting dhe SiteGround është një telefonatë jashtëzakonisht e ngushtë. Ata të dy ofrojnë shumë karakteristika unike që ofrojnë performancë të jashtëzakonshme të mbajtjes në internet…

SiteGround vs Bluehost
SiteGround dhe Bluehost kanë shumë ngjashmëri brenda ofertave të tyre të mbajtjes në internet. Planet e sitit të SiteGround dhe Bluehost janë gjithashtu shumë të përballueshme…

SiteGround vs DreamHost
SiteGround dhe DreamHost të dy ofrojnë shumë lloje të ndryshme të planeve të mbajtjes në internet. Kjo krahasim i veçantë do të shikojë në secilin nga planet e tyre të Ndara Hosting …

SiteGround vs GoDaddy
SiteGround dhe GoDaddy të dy ofrojnë një larmi të gjerë shërbimesh të mbajtjes në internet. Ata kanë plane pritëse që janë të përshtatshme për webmaster me përvojë dhe më pak përvojë…

SiteGround vs GreenGeeks
GreenGeeks dhe SiteGround janë dy kompani të shkëlqyera për mbajtjen në internet. Unë i përdor të dy këta hostë në internet dhe kam pasur përvoja të shkëlqyera me secilin…

SiteGround vs InMotion Hosting
SiteGround dhe InMotion Hosting janë dy nga hostet më të mirë të internetit që mund të gjeni. Si klient i të dy këtyre kompanive në internet, unë kam provuar një shërbim të shkëlqyer të dorës së parë dhe mbështetje të jashtëzakonshme …

SiteGround vs InterServer
Këtu është krahasimi ynë i dy hosteve mbresëlënës të uebit që janë edhe të shkëlqyeshëm për pritjen me shumë faqe në internet. Unë personalisht përdor si SiteGround ashtu edhe InterServer, kështu që mund t’ju jap një llogari të dorës së parë të avantazheve që duhet të ofrojnë të dy…

SiteGround vs iPage
SiteGround dhe iPage ofrojnë shumë plane dhe shërbime të ndryshme të mbajtjes në internet. Në këtë krahasim, hedhim një vështrim se si Planet e tyre të Ndara të Hosting ngrihen kundër njëri-tjetrit…

SiteGround vs Jaguar PC
Në këtë krahasim ne hedhim një vështrim se si SiteGround krahason me Jaguar PC. Këto dy hoste të pozicionuar në mënyrë të barabartë për të njëjtin audiencë…

SiteGround vs Liquid Web
Si e krahason SiteGround me Liquid Web? Në këtë krahasim të SiteGround vs Liquid Web, ne shohim se sa mirë opsioni i hostimit të WordPress me më shumë çmime buxheti përputhet me një nga zgjidhjet më të mira të pritura të menaxhuara me WordPress të menaxhuara …

SiteGround vs Namecheap
Ndërsa SiteGround dhe Namecheap të dy ofrojnë plane të shkëlqyera të mbajtjes në internet (unë i përdor të dyja), ato janë përfundimisht të përshtatshme për lloje të ndryshme të pronarëve të faqeve të internetit …

SiteGround vs Wix
Kjo krahasim midis një plani tradicional të mbajtjes së faqes në internet dhe një pakete krijuese të faqes së internetit hedh një vështrim në planet e menaxhimit të menaxhuar të SiteGround-it përkundrejt planeve të krijuesve të faqes në internet të Wix …

SiteGround vs WP Engine
Për mbajtjen e menaxhuar të WordPress, këto janë dy nga zgjedhjet më të mira në dispozicion. Pra, le të shohim se cili është më i përshtatshëm për ju …

Si e krahason HostGator me hostet e tjerë të uebit?

HostGator vs A2 Hosting
Si e krahason A2 Hosting me HostGator? Siç rezulton, A2 Hosting më shumë sesa mban të vetën kundër konkurrencës këtu…

HostGator vs GreenGeeks
GreenGeeks dhe HostGator të dy ofrojnë zgjidhje të përbashkëta të programeve të përbashkëta, VPS dhe Dedikuara. Kjo krahasim përqendrohet kryesisht në planet e tyre të Ndara Hosting …

HostGator vs InMotion
Të dyja këto kompani të mbajtjes së faqes në internet ofrojnë një larmi të planeve për programet e përbashkëta, VPS dhe hostimin e dedikuar…

HostGator vs InterServer
Kjo krahasim përqendrohet në planin standard të hostimit të InterServer dhe opsionin më të shtrenjtë të pritjes së përbashkët të HostGator. Ndërsa këto plane përmbajnë shumë karakteristika identike…

HostGator vs iPage
Të dy planet e tyre të mbajtjes në internet ju japin gjerësi dhe ruajtje të pakufizuar të bandës, si dhe aftësinë për të pritur fusha të shumta…

HostGator vs Jaguar PC
Në këtë krahasim, hedhim një vështrim se si Jaguar PC krahason me HostGator. Këta dy hostë në internet kanë struktura të ngjashme të planit të pritjes, duke ju lejuar të zgjidhni nga një paketë fillestare në një plan më të mbushur me veçori për faqet e internetit më të mëdha…

Qendër HostGator vs Web Hosting
Edhe pse të dyja këto kompani pritëse ofrojnë plane të ngurta, shumica e pronarëve të faqeve të internetit me siguri do të vlerësojnë vlerën që merrni me Hub në krahasim me HostGator…

HostGator vs WP Engine
Si e krahason hostin e ri të WordGress të HostGator me WP Engine? Të dy WP Engine dhe HostGator ofrojnë tre nivele të planeve të menaxhuara të mbajtjes së WordPress …

rekomandim

Për shumicën e faqeve të internetit, në këtë krahasim ne do të rekomandonim SiteGround. Shihni vlerësimet e rishikimit të sitit tonë rrethues më poshtë:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map