Intervistë: Sunil Saxena e InMotion Hosting

Sunil Saxena Bashkëthemelues i InMotion Hosting


Që nga fillimi i tij në 2001, InMotion Hosting është vlerësuar shumë nga shumë si një nga ofruesit kryesorë të pritjes së uebit – veçanërisht për faqet e internetit të biznesit. Bazuar në Los Angeles, CA, dhe me qendrat e të dhënave në të dy bregdetin perëndimor dhe lindor, ato mund të gjenden në krye të shumë listave më të mira të mbajtjes në internet.

Si klient vetë që nga viti 2009, unë kam përjetuar personalisht shërbimin dhe përkrahjen e jashtëzakonshme të InMotion Hosting. Kohët e fundit, pata një shans të bisedoja me Bashkëthemeluesin dhe EVP-në e InMotion Hosting, Sunil Saxena. Unë me të vërtetë doja të merrja përsipër të marrë përsipër industrinë e web hosting në përgjithësi, dhe atë që InMotion ka në dyqan për të ardhmen.

Cat Web Hosting: Ndërsa fillojmë një vit të ri, cilat i shihni si sfidat më të mëdha për kompanitë e mbajtjes së uebit në përgjithësi, dhe cilat janë disa nga qëllimet e Hostingut të InMotion?

Sunil Saxena: Disa nga sfidat më të mëdha për hapësirën e pritjes në internet në përgjithësi janë të sigurohemi që nga një këndvështrim teknologjik që jemi duke u përshtatur me Unë do të them nevojat më të reja të klientëve. Kështu për shembull, një gjë që ne identifikuam në 2013 dhe zbatuam në 2014 ishte të siguroheshim që të kishim SSD dhe disa serverë me performancë më të shpejtë për klientët tanë. Sepse siç e dinë shumica e konsumatorëve tani, gjërat duhet të shkojnë shpejt, gjërat duhet të funksionojnë me efikasitet dhe duhet të punojnë gjatë gjithë kohës. Pra, kemi zbuluar se me ndryshime teknologjike si SSD, por edhe duke bërë disa ndryshime më shumë në disa nga karakteristikat tona, me të vërtetë i ndihmoi klientët tanë – të cilët për pjesën më të madhe janë pronarë të bizneseve – me të vërtetë e marrin biznesin e tyre në nivelin tjetër.

WHC: Kohët e fundit, disa shërbime që disa kompani pritëse i kanë promovuar janë Planet Hosted WordPress Hosted dhe Rrjetet e Dorëzimit të Përmbajtjes. A do të ofrojë InMotion njëra nga këto në të ardhmen e afërt?

SS: Në të vërtetë ne kemi menaxhuar WordPress duke pritur tashmë përmes asaj që quhet Ekipi i Shërbimeve tona të Menaxhuara. Pra, ne nuk e bashkojmë atë si disa nga ofruesit e tjerë, por ajo që ne bëjmë është që në të vërtetë kemi një ekip të dedikuar njerëzish që jo vetëm që do të menaxhojnë WordPress hosting për ju — por edhe arritëm të presim në përgjithësi. Pra, shpesh herë ajo që do të ndodhë është që disa organizata më të mëdha të vijnë tek ne dhe të thonë, “Në rregull, ne kemi nevojë që ju të konfiguroni këta tre serverë të veçantë të përkushtuar në një mënyrë të caktuar në mënyrë që të jemi gati për një shfaqje lajmesh”, ose diçka si që. Pra, Ekipi ynë i Menaxhuar mund ta bëjë këtë.

Dhe [për sa i përket] ofruesve të CDN, ne do të implementojmë diçka këtë vit që është një marrëdhënie më e ngushtë me disa nga shitësit e tjerë atje.

WHC: wouldfarë do të thoshit se janë 3 gjërat kryesore që dallojnë Hosting InMotion nga pjesa tjetër e kompanive të mbajtjes në internet?

SS: Si gjithmonë që nga dita që kemi filluar, shërbimi dhe mbështetja e klientëve tanë është gjëja më e rëndësishme për ne. Ne kemi një grup shumë të rëndësishëm vlerash thelbësore që të gjithë në organizatë nga vetvetja gjatë gjithë rrugës deri tek punësimet më të reja aderojnë dhe jetojnë pranë. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të vazhdojmë të punojmë në përvojën e klientit. Sepse, megjithëse pritja në internet është akoma në web hosting, është shumë e ndryshme tani sesa ishte tre vjet më parë – dhe do të jetë shumë e ndryshme tre vjet nga tani. Pra, të paturit e një Ekipi të Përvojave të Konsumatorëve na ndihmon të kuptojmë se cilat janë nevojat e klientit dhe [duke ditur] cilat janë ato nevoja në ndryshim, është shumë e rëndësishme për ne. Dhe më në fund, është fjala për sigurimin e produkteve të duhura për klientët e biznesit tonë dhe [ndihmimin] e klientëve tanë që të kenë sukses. Pra, përsëri, duke punuar me WordPress, por edhe duke dalë me disa mjete të reja për ndërtimin e faqeve – dhe pastaj edhe në anën e fundit më të lartë, duke u siguruar që serverët tanë të dedikuar, platformat tona të shitësit dhe pritja jonë e VPS-së të shërbejë për nevojat e klientit në mënyrë që të mund të jenë e suksesshme. Sepse mantra jonë në thelb është: Kur klientët tanë janë të suksesshëm, ne jemi të suksesshëm.

WHC: Siguria e të dhënave është bërë një çështje shumë e madhe sidomos kohët e fundit. Farë mund të na thoni në lidhje me mënyrën se si InMotion Hosting përpiqet të mbrojë faqet e internetit të klientit tuaj?

SS: Ne kemi një ekip të dedikuar të System Admins që kërkon dhe monitoron rrjetet tona në çdo kohë përmes Nagios dhe në të vërtetë janë në sit gjithashtu. Pra, ndryshe nga ndoshta disa ofrues të tjerë që ose kolo [përdorin një qendër kolokimi] me një ofrues tjetër të shërbimit ose ata në të vërtetë thjesht shesin shërbimin e pritjes, ne në të vërtetë kemi Sistemin tonë të dedikuar Admin që janë në internet 24/7 për t’u siguruar që janë duke shikuar serverat duke i monitoruar ato dhe më pas të merren në mënyrë proaktive me ndonjë pengesë, çështje ose diçka të tillë.

Për më tepër, ne kemi investuar mjaft para në disa prej pajisjeve tona që nga fundi. Kështu për shembull, kemi implementuar dy sisteme zbutëse shumë të shëndosha dhe të forta DDoS në të dy qendrat tona lindore dhe qendrat e të dhënave për bregdetin perëndimor, gjë që ka qenë e shkëlqyeshme. Pra, mbase një sulm i DoS që po dëmtohej nga serverët tanë të internetit një vit e gjysmë më parë nuk është gjë tjetër veçse një goditje në një grafik në këtë pikë.

WHC: Cloud Hosting është bërë një temë tjetër e nxehtë. Cilat janë mendimet tuaja për cloud dhe a do të ofrojë InMotion shërbime cloud në të ardhmen?

SS: Pritja në cloud është shumë e nxehtë! Unë mendoj se të gjithë duan të kenë re. Unë mendoj se disa njerëz duan cloud, por nuk janë të sigurt se çfarë është cloud. Ne do të dalim me renë tonë metalike të zhveshur drejt fundit të vitit 2015. [Për] shumë nga klientët tanë që përdorin teknologjinë tonë VPS, teknologjia e virtualizimit që qëndron pas VPS-së tonë është në një farë mënyre shumë cloud. Por, do të kemi një produkt të dedikuar cloud drejt fundit të vitit.

WHC: Duke parë më tej rrugën, ku e shihni industrinë në pesë apo dhjetë vitet e ardhshme? A shihni më shumë zgjerim në mesin e ndërmarrjeve të mbajtjes së faqes në internet ose ndoshta një konsolidim në numrin e hosteve në internet të disponueshëm për konsumatorët?

SS: Ka një konsolidim mjaft të madh midis disa prej kompanive më të mëdha atje. Unë besoj se do të ketë më shumë konsolidim si dhe ne shikojmë në 2016, 2017, dhe çfarë jo. Dhe ata që janë në gjendje të evoluojnë vazhdimisht dhe ofrojnë shërbimin dhe përvojën më të mirë të mundshme për klientët e tyre, do të bëjnë mirë. Dhe unë mendoj se të tjerët do të duhet të bëjnë një kontroll të zorrëve dhe të shohin se çfarë është e rëndësishme për ta.

Për më shumë informacion mbi InMotion Hosting, shikoni këto postime të lidhura:

Rishikimi i hostimit të lëvizjeve

Një vështrim i brendshëm në Qendrën e të Dhënave të hostimit të InMotion

Web Hosting në Kaliforninë Jugore

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map