Një vështrim i brendshëm në Qendrën e të Dhënave të hostimit të InMotion

Qendra e të Dhënave të hostimit të lëvizjeve


Për disa njerëz, një kompani web hosting është një entitet arbitrar ose i shkëputur që disi lejon që faqja juaj e internetit të jetë e arritshme në internet në hapësirën në internet. Ata supozojnë se ka disa kompjuterë dhe i mbështesin njerëzit disi duke e bërë punën. Padyshim, geekset e teknologjisë si kjo lloj sendesh, por mbase të gjithë duhet të mendojmë më shumë për atë që ndodh prapa skenave. Si duket me të vërtetë qendra e të dhënave të një kompanie web hosting dhe si funksionon me të vërtetë?

Kohët e fundit, unë isha i privilegjuar të hidhja një vështrim prapa skenave me një turne në Qendra e të Dhënave të hostimit të lëvizjeve në Los Angeles, CA. Të jesh në gjendje të shohësh arrat dhe bulonat aktuale që fuqizojnë faqet e internetit të klientëve të tyre ishte një përvojë e mrekullueshme. Unë gjithmonë e kam konsideruar InMotion si zgjedhjen më të mirë për mbajtjen në internet të biznesit që kur u regjistrova për herë të parë si klient në 2009. Dhe pasi vizitova gjendjen e tyre në qendrën e të dhënave të artit, sigurisht që mund të shoh pse dhe si InMotion Hosting është në gjendje të sigurojë web hosting lartë për të gjithë klientët e tyre.

Serverët e qendrës së të dhënave për lëvizje

Së pari, ekzistojnë shtresa të shumta të sigurisë. Hyrja në ndërtesë kërkon kontrollim dhe ekzaminim dhe i gjithë hardueri ruhet në një zonë të siguruar mirë. Unë u tërbova plotësisht nga numri i madh i serverëve në të gjithë objektin. Kam marrë një vështrim nga afër të dy serverëve të përkushtuar dhe të përbashkët të pritjes. I gjithë hardueri mbahet i azhurnuar me instalimin e makinave të reja kur është e nevojshme.

Në fakt, gjatë vizitës sime ka pasur një mori kompjuterash të rinj të gatshëm për t’u mosboksuar dhe ngritur.

Serveri i ri i Qendrës së të dhënave për InMotion

Shtë shumë e qartë se InMotion beson të ketë pajisjet më të mira të mundshme për klientët e tyre. Ndër serverat më të lartë në qendër të të dhënave janë seritë Dell R720 dhe makinat T420.

Serveri Dell i InMotion Data Dell

Unë madje hodha një vështrim brenda një prej serverave të rinj me përpunues të dyfishtë (E5-2430 Xeon) dhe disqe të fortë 2TB që funksionojnë RAID (1-5-10). Këto makina gjithashtu mund të kenë potencialisht deri në një terabitë memorie. Për ata prej jush që nuk janë në specifikimet e harduerit, më lejoni të them vetëm se të gjithë serverët që pashë në qendrën e të dhënave të InMotion ishin mbresëlënëse dhe më shumë se të afta për të prodhuar rezultate të shkëlqyera për faqet e internetit tuaj.

Serveri i dyfishtë i Qendrës së të dhënave për InMotion

Centerdo qendër e të dhënave me cilësi duhet të sigurojë që ka një furnizim optimal të energjisë për të mbajtur gjërat në funksionim dhe ftohjen e duhur për të gjithë serverët e tyre. Përsëri, mua më dha mundësinë të shoh saktësisht se si funksionon e gjithë kjo në InMotion. Ata jo vetëm që kanë energji të jashtëzakonshme të baterisë UPS për ndërprerje të përkohshme ose ndërprerje, por gjithashtu kanë disa gjeneratorë masiv rezervë nën ndërtesë që mund të mbulojnë një humbje të zgjatur të energjisë.

Fuqia rezervë e qendrës së të dhënave për InMotion

Me zgjuarsi, ekzistojnë njësi të mëdha të ftohjes Emerson Network të vendosura në të gjithë objektin për të ruajtur një temperaturë optimale prej 68 deri në 70 gradë — gjë që siguron që temperatura e brendshme e kompjuterave të tyre asnjëherë të mos marrë mbi 85 gradë.

Ftohës të Qendrës së të Dhënave InMotion

Ndërsa InMotion po përmirëson vazhdimisht dhe po bën përmirësime në serverat e tyre, nuk do të duhet të shqetësoheni për të dhënat nga ndonjë prej kompjuterave të zëvendësuar që komprometohen. Një nga makinat më të ftohta që pashë ishte degausser hard drive që ata përdorin për të fshirë dhe shkatërruar disqet nga kompjuterët e vjetër. Kur azhurnoni serverët, hard disqet e vjetër nxirren dhe futen në këtë makinë speciale që vepron si magnetizues dhe fshin plotësisht të gjitha të dhënat nga disku dhe e bën atë të papërdorshëm.

Qendra e të dhënave për lëvizje Degausser

Kam shkruar më parë për teknologjinë e Max Speed ​​Zone të InMotion Hosting dhe se si shpejtësitë e faqes sime të internetit kanë qenë gjithmonë të shkëlqyera. Qendra e të Dhënave të Los Anxhelosit të InMotion është e vendosur në mënyrë ideale menjëherë pranë One Wilshire-qendër për shumicën e lidhjeve në Bregun Perëndimor. Ata gjithashtu kanë një qendër tjetër të të dhënave në Bregun Lindor duke i lejuar ata të përdorin teknologjinë e tyre Max Speed ​​Zone. Nuk është për t’u habitur që shpejtësia e rrjetit të tyre është një nga më të shpejtë në mesin e host -eve të internetit.

Serverët e qendrës së mbajtjes së të dhënave InMotion

Marrja e një vështrimi prapa skenave në InMotion ishte një përvojë shumë informuese, por më e rëndësishmja, turneu im në qendrën e të dhënave të InMotion Hosting më konfirmoi angazhimin e tyre për tre nga shqetësimet më të rëndësishme që klientët kanë.

1. siguri – Qendra e të dhënave InMotion është e vendosur në një ndërtesë shumë të sigurt. Ju nuk do të gjeni ndonjë njerëz të rastit që enden nëpër ambiente. Dhe ndërsa ndërtesa vetë ka shumë masa mbrojtëse; Për më tepër, kati i qendrës së të dhënave është i pajisur me sigurinë më të lartë të artit.

2. Pajisjet kryesore të fundit – Më bëri shumë përshtypje me të gjithë pajisjet. Të gjithë serverët dhe pajisjet e tjera duken të reja – nuk ka makina të vjetruara këtu. Specifikimet e harduerit të InMotion janë ndër më të mirat atje. Në fakt, unë hodha një vështrim në disa nga serverat më të rinj të dedikuar dhe të përbashkët, të cilët janë testuar dhe lexuar për t’u përdorur, si dhe disa serverë të rinj me kuti të reja që së shpejti do të futen në prodhim.

3. Mbrojtja e të dhënave & Disponueshmëria e rrjetit – Qendra e të dhënave ka një bollëk të ftohësve për të mbajtur temperaturën në nivele optimale për të gjithë serverët. Fuqia e baterisë emergjente si dhe gjeneratorët me naftë sigurojnë kohën e vazhdueshme.

Falënderime speciale u drejtohem njerëzve në InMotion Hosting që më lejuan të vizitoj qendrën e të dhënave të Bregut Perëndimor në Los Angeles, CA.

Përditësimi 2015

InMotion Hosting Data Center 2015
Që nga vizita ime fillestare në Qendrën e të Dhënave të hostimit të InMotion, ata kanë bërë disa azhurnime të rëndësishme duke përfshirë:

  • Zgjerimi i objektit të Qendrës së të Dhënave
  • Implementimi i sistemit të mbrojtjes DDoS
  • Sistemet e kabllove me fibër optike të aftë për 43 TB sec. Transmetimi i të dhënave
  • Përfshirja e disqet e ngurta të shtetit në serverët e tyre

Shihni Rishikimin e Qendrës time të të dhënave për strehimin e inovacionit 2015

InMotion Hosting Mbi 50 përqind zbritje

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author

Adblock
detector